
”De-arctification” i Nordisk kunst
Et projekt med titlen De-arctification i Nordisk kunst afvikles i Galleria Lainaamo i Rovaniemi i Finland dagene 11.-13. august 2021. Der vil være workshop, artists talks, en guidet udstilling og et seminar. Projektet er arrangeret af Lain taiteilijaseura, kunstnersammenslutningen i Lapland i Finland.
Projektet har til formål at styrke den regionale identitet, vil fremme kulturel stolthed og kulturel modstandsdygtighed i den nordiske arktiske region. Der vil være perspektiver på det nordiske arktiske område ifh det at have et sted at bo, arbejde og opdrage nordiske børn til at være kulturelt dygtige og robuste.
Udstillingen ”Wiping the Ice Cream off Your Face” er en del af projektet og er kurateret af Misha del Val fra Finland og Andreas Hoffmann fra Norge / Greenland-Arctic Culture Lab. Kunstnere fra Grønland, Island, Færøerne, Danmark, Sverige, Norge, Åland samt det nordlige Rusland og Lapplands Kunstnersammenslutning vil være præsenteret i udstillingen.
Ved udstillingens slutning vil der afholdes en række åbne arrangementer, hvor der er mulighed for online deltagelse.
11. august kl. 14-16 EEST time zone / GL tid kl. 19-21: Workshop om Sans for Arktis. Deltagerne maler en papirdukke ud fra deres egen vision om den arktiske region. Ved en efterfølgende samtale vil deltagerne sætte ord på deres bekymringer og håb i deres dagligdag. Workshoppen afholdes af kunstner-designer Alina Korotovskaya i Gallery Valo og vil være engelsk, finsk og russisksproget. Online deltagelse er mulig.
Tilmelding til workshoppen Sans for Arktis.
12. august kl. 15 EEST time zone / GL tid kl. 20: Artist talks and præsentationer.
13. august kl. 11 EEST time zone / GL tid kl. 16: Guidet udstillingstur.
Følg den guide udstillingstur via dette link.
13. august kl. 15-18 EEST time zone / GL tid kl. 20-23: Åben diskussion om ”De-arcticfication”: Mening, fortiden og fremtiden”. Afvikles i Korundi hall.
Projektet ”De-arcticfication” i Nordisk kunst er finansieret af Nordisk Kultufond, Det finske Undervisnings- og Kulturministerium og Nordisk Insitut i Grønland / NAPA. Samarbejdspartnere er Lapplands kunstnersammenslutning, Laplands Universitet, Arctic Culture Lap og Roaviemi Art Museum.
Andet nyt

NAPA rejser til Nordgrønland på info-rejse
NAPA rejser til Nordgrønland i perioden 24. august til den 8. september 2021. NAPA vil mødes med børn, lærere og borgere for at fortælle om deres nordiske muligheder, lave workshop for børn. NAPA vil også holde Tamassa, der er NAPAs åbne rådgivning om nordiske støttemuligheder,

Foreningen Norden og NAPA inviterer til Nordisk kaffemik
Foreningen Norden og NAPA inviterer til nordisk kaffemik på Nordens dag onsdag den 23. marts 2022 i Katuaq mellem 17.30 – 19.00. Foreningen Norden i Grønland har 1-års jubilæum på Nordens dag, og vil i den forbindelse, sammen med Nordens institut i Grønland / NAPA,

Invitation til ansøgning til Indigenous Fashion Week Toronto 2022
Indigenous Fashion Week Toronto (IFWTO) har åbnet for ansøgninger til næste års modeuge. Oprindelige folk inden for design, kunst etc. opfordres til at ansøge. Naalakkersuisoq for Kultur kan ansøges om støtte til deltagelse. Indigenous Fashion Week Toronto (IFWTO) er en festival hvert andet år for

2 unge grønlændere med på nordisk ungemøde
På billedet fra venstre ses Karen Olsen-Lyberth, færingen Sanna Nolsøe-Djurhuus og Nina Titussen fra Sukorseq. Foto: Morten Rude 2 unge grønlændere fra Sorlak og Sukorseq har været på Ungetræning sammen med en masse andre unge fra hele Norden d. 1.-3. oktober 2021. 50 unge fra