Skærmbillede af NAPAs ansøgningsmodul

NAPA har modtaget den første ansøgning i nyt ansøgningssystem

NAPA har lige lanceret ny hjemmeside og nyt ansøgningsmodul til vores Kulturstøtteprogram. Kort efter landede den første ansøgning om støtte: Et projekt der omhandler en kreativ workshop for børn og unge i Ilulissat og Maniitsoq.

Med det nye ansøgningssystem er det blevet nemmere at søge NAPA om støtte. Og samtidig har vi fået ny hjemmeside, hvor man blandt andet kan læse mere om de projekter vi har støttet og få inspiration til sin ansøgning. Og selvfølgelig er det hele på tre sprog: grønlandsk, skandinavisk og engelsk.

NAPAs Kulturstøtteprogram støtter kulturprojekter, som fremmer arktiske perspektiver i hele Norden.

“Vi har særligt fokus på projekter, der involverer og engagerer børn og unge, som har fokus på bæredygtighed eller som prioriterer projekter der faciliterer samarbejde, samskabelse og udveksling på tværs af landegrænser i Norden”, fortæller NAPAs direktør Anne Mette Gangsøy.

Andet nyt
The Lost Norsemen

The Lost Norsemen: Mød nordboerne – de grønlandske vikinger På udstillingen The Lost Norsemen kunne man gå på opdagelse i vikingernes fodspor i Grønlands fantastiske landskab og ruinerne efter dem. Via virtual reality kunne man opleve, hvor og hvordan de boede og levede. Det var

Læs mere »
Grønlandske kultursamtaler i Norden: Teater

Teaterchef i nationalteatret Susanne Andreasen og Vivi Sørensen, der er studieansvarlig i samme hus, snakker om hvor vigtigt teater er for samfundet i Grønland. Lyt eller se samtalen.   NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. I dette afsnit taler vi med

Læs mere »
Arktisk Samarbejdsprogram i Grønlands hænder

10 millioner danske kroner. Så meget står Nordisk Rådgivningskomité for Arktis (NRKA) til at skulle uddele årligt til projekter, der arbejder for arktisk bæredygtighed. Den åbne pulje bestemmes årligt, og det endelige beløb fastsættes i december. På Nordisk Råds 73. Session blev det endeligt besluttet,

Læs mere »