
NAPA byder velkommen til nye medarbejdere
NAPA er meget glad for at kunne fortælle, at vi har ansat Nina Paninnguaq Skydsbjerg som ny rådgiver i NAPA. NAPA fik 23 ansøgninger til stillingen og Nina Paninnguaq Skydsbjerg fik jobbet i skarp konkurrence med mange dygtige grønlandske ansøgere.
Nina Paninnguaq Skydsbjerg skal som rådgiver arbejde med ansøgninger både til NAPA’ s kulturstøtteprogram og andre nordiske støttemuligheder. Nina Paninnguaq kommer til at arbejde med borgere, herunder børn, unge og voksne, der har brug for rådgivning i forbindelse med ansøgninger til kulturprojekter. NAPA er vældig glad for at kunne rekruttere netop Nina, der som erfaren filmproducent og filmvirksomhed har stået på den anden side som ansøger til bl.a. kulturstøtteprogrammet.
Maasi Chemnitz skal være i praktik i første omgang et halvt år i NAPA i kommunikation i forbindelse med sin uddannelse som journalist. Maasi kommer til at arbejde med forskellige former for kommunikationsopgaver, herunder bl.a. skrive NAPA’ s gode historier, nyheder, pressemeddelser og SoME, samt arbejde med Info-Norden kommunikation. Han har også tidligere deltaget i NAPA’s ALLATTA skriveworkshops og forfatterkonkurrencer for unge, og NAPA glæder sig også til at han bistår i lanceringen af en ny version af Allatta i et vestnordisk perspektiv.
”Vi er rigtig glade for at byde velkommen til vores nye medarbejdere og glæder os meget til samarbejdet med Nina Paninnguaq Skydsbjerg og Maasi Chemnitz”, siger Anne Mette Gangsøy.
Andet nyt

Tarnima Nammatai // The Wounds of Our Soul udgives som en mindre bog
Teaterstykket Tarnima Nammatai og den tilhørende udstilling har turneret med succes rundt i Sydgrønland og Nordgrønland. Nu udkommer der en mindre bog Tarnima nammatai// The Wounds of Our Soul // Jeg Bærer Min Sjæl, som samler det hele. Alle tre elementer, forestillingen, udstillingen samt den

Vestnordisk dag 2021
Vestnordisk dag 2021 bliver afholdt torsdag den 23. september i Grønland, Færøerne og Island for at styrke og synliggøre det kulturelle samarbejde mellem disse 3 verstnordiske lande. I Nuuk arrangerer NAPA to forskellige og spændende arrangementer i Katuaq. Det første er en lærerkonference om det

’Den Lille Gudinde’: En fortælling om tro, forandring og valg
Hvordan ændrer de menneskelige trosmekanismer sig gennem tiden, og hvordan kan forandringen påvirke individer, som er forankret i disse overbevisninger? Det er blot nogle af de spørgsmål, som teaterforestillingen, ’Den Lille Gudinde’, forsøger at opklare gennem en blanding af de Vestlige og Østlige former for

Arktisk Samarbejdsprogram i Grønlands hænder
10 millioner danske kroner. Så meget står Nordisk Rådgivningskomité for Arktis (NRKA) til at skulle uddele årligt til projekter, der arbejder for arktisk bæredygtighed. Den åbne pulje bestemmes årligt, og det endelige beløb fastsættes i december. På Nordisk Råds 73. Session blev det endeligt besluttet,