
“Nordic Remix” – et digitalt musiksamarbejde
Musikalsk storytelling, nordiske medvirkende og samarbejde på tværs af kulturer, musikaliteter og landegrænser. “Nordic Remix”-projektet har modtaget støtte fra NAPAs Kulturstøtteprogram. Bag initiativet står mediekollektivet Are We Europe og de har lavet en video om projektet – se den her
Fra projektbeskrivelsen:
“Med projektet “Nordic Remix” ønsker vi at rejse spørgsmål om kulturel identitet gennem et musikhistorisk samarbejdsprojekt mellem nordiske musikere og medarbejdere inden for mediebranchen. Formålet er at fortælle en historie sammen ved at kombinere, udvikle, styrke og bevare gruppernes kulturelle udtryk, der stammer fra de forskellige deltageres traditioner, sprog og kulturarv.”
De deltagende musikere er:
– Katarina Barruk (Sverige)
– Arnljot Nordvik (Norge)
– Gustav Lynge Petrussen (Grønland)
– Auður Viðarsdóttir (Island)
De deltagende arrangører og medieteamet er:
– Francesca Vincentie, Sverige – Kunstnerisk leder / projektleder
– Christian Helgi Beaussier, Island / Frankrig – Filmfotograf
– Mick ter Reehorst, Holland – Journalist / leder af Story Design Sprint
– Therese Larsson, Sverige – Lydtekniker
– Jens-Christian Lyberth Lennert, Grønland – Filmfotograf
– Ásdís Hanna Gunnhildar Guðnadóttir, Island – Illustrator
Samarbejdende organisationer
Samarbejdsorganisationerne til projektet er det Bruxelles-baserede mediekollektiv Are We Europe og festivalen Arctic Sounds med base i Sisimiut, Grønland.
Are We Europe består af 500+ journalister og skabere grundlagt af og for unge kreative i Europa med det formål at hæve stemmer fra periferien og rapportere om spørgsmål om europæisk identitet gennem samarbejde mellem håbefulde, motiverede skabere.
Arctic Sounds – en årlig musik- og kunstfestival, der finder sted i Sisimiut, Grønland med det formål at styrke og være opmærksom på nordiske musikalske handlinger.
Teamet vil indlede et samarbejde i Sisimiut, Grønland – under festivalen Arctic Sounds, og får tid til at brainstorme og skabe musik og en historie sammen med support fra et program, der indeholder metoder til kunstnerisk arbejde.
Resultatet af samarbejdet bliver en EP med nyligt skrevet musik og historier om deltagerne og processen.
Andet nyt

Grønlandsk musik fra Nuuk til Norden til Spanien til Sydamerika
Musikeren og lydtroldmanden Hans-Ole Amossen er manden bag et af Grønlands mest populære koncertnavne, Da Bartali Crew. De har turneret Norden, Europa og Sydamerika og haft et utal af gæsteoptrædende rappere og sangere med sig på scenen. I 2019 var de nomineret til Nordisk Råds

Grønlandske kultursamtaler i Norden: Teater
Teaterchef i nationalteatret Susanne Andreasen og Vivi Sørensen, der er studieansvarlig i samme hus, snakker om hvor vigtigt teater er for samfundet i Grønland. Lyt eller se samtalen. NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. I dette afsnit taler vi med

Nordens unge musikere
GFD Collective, en samling af forskellige musikere fra henholdsvis Grønland, Færøerne og Danmark fik afholdt workshops og koncerter i Grønland i slutningen af 2021. Deres mål? At vække opmærksomhed og interesse for nordens individuelle kulturer, identiteter og sprog igennem den musik som de laver i

Unge forfatterspirer finpudser deres uhyggelige historier under skrivebootcamp i Nuuk
Seks unge talenter har deltaget i Allatta! deltagere har sammen med Paninnguaq Boassen og Sørine Steenholdt været fuld i gang med at gøre deres uhyggelige historier endnu bedre. Litteraturen og lysten til at skrive er vigtig for at udvikle det grønlandske sprog, og talentudvikling er