Vi markerer 40-året for aftalen om et grønlandsk-nordisk institut
I dag er det 40 år siden, at Grønlands Hjemmestyre og Nordisk Ministerråd blev enige om, at der skulle oprettes et Grønlandsk-Nordisk Institut. Den 11.december 1985 underskrev nemlig daværende formand for Nordisk Ministerråd, Bertel Haarder og daværende Landsstyremedlem for Kultur, Kirke og Undervisning, Stephen Heilmann aftalen for oprettelsen af NAPA.
Aftalen trådte senere i kraft den 1. januar 1986, hvor NAPA, Nordens Institut i Grønland, formelt blev etableret som et nordisk kulturinstitut i Grønland under Nordisk Ministerråd.
Siden da har NAPA arbejdet for at styrke og udvikle det grønlandske kulturliv og skabe bånd mellem kulturaktører i Grønland og resten af Norden med et særligt fokus på børn, unge og nye talenter.
40-årsdagen for aftalen er derfor også en fejring af næsten fire årtiers tæt nordisk kultursamarbejde med udgangspunkt i Grønland og af de mange kunstnere, projekter og samarbejdspartnere, som har gjort NAPA til en aktiv del af det grønlandske kunst- og kulturliv.
Gik du glip af disse nyheder?

Aqqaluk Lynge besøgte Vågn med NAPA
Grønland og den store verden var temaet, da den grønlandske tidligere politiker og en af grundlæggerne til det politiske parti Inuit Ataqatigiit og forfatter Aqqaluk Lynge besøgte Vågn med NAPA På en ellers ganske almindelig fredag i Nuuk med let tøvejr havde vi et fornemt

Fortæl din mest uhyggelige gyserhistorie til ALLATTA! 4.0
Skrivekonkurrencen Allatta! er på blokken til efteråret, hvor unge kan dyrke deres forfatterpotentialer. I denne omgang vil temaet være uhyggelige fortællinger. For fjerde gang vil NAPA, Nordens Institut i Grønland i Samarbejde med Kalaallit Atuakkiortut (Grønlands Forfatterforening) afholde skrivekonkurrencen ”Allatta!”, der betyder ”Lad os skrive!”

NAPA søger unge performere til Arctic Winter Games 2026
Unge fra hele Grønland inviteres til audition til Arctic Winter Games 2026 kulturprogrammet i Whitehorse, Canada. Er du mellem 14 og 20 år, og brænder du for kultur, performance og det at repræsentere Grønland internationalt? Nu har du chancen for at blive en del af

Små sprog, stor betydning – Seminar og litteraturfestival for de små sprog
Sprog kan bære en kultur. Måden, vi taler med hinanden på, er med til at danne relationer, og måden, vi taler om vores samfund på, er med til at skabe nye verdenssyn. Derfor er det vigtigt at bevare, bruge og udvikle ens modersmål – ikke