Ikaarsaarneq – Arctic Winter Games 2026

Ikaarsaarneq er en fysisk og musikalsk forestilling, som vises i Katuaqs lillesal den 5. marts, samtidig med afholdelse af Nuuk Snow Fest, inden kulturdelegationen rejser videre til Whitehorse i Canada. Forestillingen vises to gange. 

Forestillingen udforsker grønlandsk kulturel identitet, spiritualitet og transformation – fortalt gennem de unge performers’ egne stemmer, bevægelser og kunstneriske udtryk.
 
Performere:
Uilu Jakobsen
Nikku Kanuthsen
Ayla Larsen
Smilla Vahl
Zoe Løvstrøm
 
Instruktør:
Varna Marianne Nielsen
 
Kostumedesigner: 
Parnuuna Kristiane Thornwood
 
Lyd og lys design: 
Hans-Ole Amossen
 
I samarbejde med Grønlands Idrætsforbund er NAPA – Nordens Institut i Grønland, ansvarlig for udviklingen og præsentationen af det grønlandske kulturprogram til Arctic Winter Games. NAPA har siden 2006 stået for at producere det kulturelle indslag til Arctic Winter Games. 
 
Dato: 5. marts
Tid: Forestillingen vises to gange, første gang kl. 16.30 og igen kl. 17.30
Sted: Katuaqs lillesal, Imaneq 21
Varighed: Ca. 10 minutter
Gratis entré – begrænsede pladser

Del

Gik du glip af disse nyheder?
Hvem er vi? Skriv!

Sammen med den franske fotograf Charlotte Lakits har NAPA lavet skriveworkshops for unge. Fra tanke til papir for at portrættere moderne unge i GrønlandStemningen var intens og livlig på de foreløbig to skriveworkshops, som NAPA har været med til at realisere. Skriveglæden, den sproglige nysgerrighed

Læs mere »
ALLATTARL!

Allattarl! er et som projekt som giver ordet og scenen til unge mennesker gennem rap og lyrik. I et tæt samarbejde mellem Det Starter Med Musikken fra Danmark (DSMM) og Nordens Institut i Grønland (NAPA) skabes rap-camps for unge i Nuuk, Paamiut og Nanortalik. Allattarl!

Læs mere »