Team Kalaallit Nunaat Kultur finder unge perfomere til Arctic Winter Games
NAPA har nu fundet seks unge talenter, som skal vise Grønlands kulturelle bidrag til Arctic Winter Games 2024 i Alaska.
I september begav NAPA sig til Tasiilaq for at opspore lovende unge talenter til Arctic Winter Games’ kulturprogram. Her deltog 21 unge i audutions. Herefter havde alle unge i landet mulighed for at deltage i digitale auditions. De unge har et rigtig højt niveau, og det tegner et lyst billede af det kreative Grønlands fremtid.
”Vi har modtaget et imponerende antal audition-videoer, og vi var helt overvældede. Vi har følelsen af at stå med en hel hånd fuld af diamanter. Vi ville ønske, at vi kunne sende mange flere af sted, og valget har været rigtig svært”, siger Kuluk Helms, der står for instrueringen af kulturindslaget til AWG.
De seks unge er nu fundet
Valget er faldet på seks kreative talenter. Valget er faldet på:
Hans Karlsen fra Kullorsuaq
Petra Bidstrup fra Kullorsuaq
Louisa Ignatiussen fra Tasiilaq
Poul-Erik Kristiansen fra Tasiilaq
Qarsoq Rasmussen fra Nuuk
Aviaaja Korneliussen fra Nuuk
Forberedelse til AWG
NAPA, Nordens Institut i Grønland, er tovholdere på det grønlandske kulturbidrag til Arctic Winter Games 2024. Den grønlandske kulturdelegation skal efter rejsen til Alaska videre på tour i Island og Færøerne, hvor de skal mødes med unge i de andre lande.
”Vi er glade for at kunne give de unge denne mulighed. Vores erfaring viser, at mange af dem der deltager i Arctic Winter Games kulturprogram senere får en karriere i kulturlivet. At skabe muligheder for unge er vores drivkraft”, udtaler Søren Würtz, direktør for NAPA.
Arctic Winter Games kulturprogram er støttet af Tips- og Lottomidlerne, Sermeq Puljen, Grønlands Kunstfond, Nuuk Lokaludvalg, Nordisk Ministerråds VOLT-program, GIF Grønlands idrætsforbund og NAPA.
Med venlig hilsen,
Jaqqa Petersen, Kuluk Helms og Søren Würtz.
Gik du glip af disse nyheder?

Viktoria Joelsen vinder voksenudgaven af Allatta!: Jeg træder ind i en ny verden
Romanen ”Qilaappali” er en fortælling om en drengs opvækst i Østgrønland fra 1930’erne. For to år siden genstartede NAPA skrivekonkurrencen, Allatta!, for fjerde gang, og for første gang en skrivekonkurrence for voksne. Op til deadline i december 2023 modtog vi 4 romaner. Blandt de fire

Susanne Andreasen bliver ny direktør for Nordens Institut i Grønland
Susanne Andreasen bliver ny direktør for Nordens Institut i Grønland, NAPA. Andreasen har en lang erfaring inden for kultur- og teaterbranchen i Grønland. Susanne Andreasen var blandt andet teaterchef på Grønlands nationalteater (Nunatta Isiginnaartitsisarfia) i perioden 2016-2023, hvor hun havde det overordnede ansvar for teater-

Nuuk International Film Festival – tak for denne gang!
Den niende udgave af Nuuk International Film Festival (NIFF) er vel overstået, og vi sidder tilbage med en masse stærke indtryk fra film fra Grønland, Arktis og Norden. NAPA er stolte af at have været med til at støtte festivalen, som endnu en gang viste,

Grønlandske kultursamtaler i Norden: Teater
Teaterchef i nationalteatret Susanne Andreasen og Vivi Sørensen, der er studieansvarlig i samme hus, snakker om hvor vigtigt teater er for samfundet i Grønland. Lyt eller se samtalen. NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. I dette afsnit taler vi med








