Samarbejde og fælles udvikling i Norden er vejen frem
Nordisk Ministerråd har fortsat fokus på udvikling, vækst og velstand i Arktis. Gennem det særlige støtteprogram, Nordens Arktis Program (NAP), har Nordisk Ministerråd støttet projekter i Arktis og Grønland i 30 år. Der er frist til ansøgning af puljen den 15. februar.
Nordens Arktis Program (NAP), der administreres af Nordens Institut i Grønland/NAPA, støtter projekter med fokus på at styrke samfundet. Derfor opfordrer NAPA fx uddannelsesinstitutioner, kommuner, museer, organisationer og enkeltpersoner til at se nærmere på programmets mål og krav – og søge.
Nordens Arktis Program (NAP) kan bruges til at opbygge samarbejde på tværs af landende i Norden. Det er nemlig et krav, at der er minimum tre nordiske lande med i projektet. Tidligere har NAP blandt andet støttet MIO, børnerettighedsorganisationen i Grønland, og også udforskningen af Ikait-søjlerne på havbunden ved Sydgrønland.
NAPA’s direktør, Susanne Andreasen, siger: ”Vi oplevede et rekordstort antal ansøgere til NAP i 2025. Den store interesse gjorde, at vi kunne uddele midler til meget forskellige og stærke projekter i Norden sidste år. Vi håber på samme positive interesse i 2026. Samarbejde og fælles udvikling er vigtigt og nødvendigt for fællesskab og respekt for hinanden i de Nordiske lande.”
Der er ansøgningsfrist på puljen den 15. februar, og man kan få råd og vejledning om ansøgning hos NAPA.
Kontakt: Susanne Andreasen / susanne@napa.gl / 58 88 49
Hvad er Nordens Arktis Program?
Formålet med programmet er at bidrage til Nordisk Ministerråds Vision. Visionen er, at Norden skal være verdens mest bæredygtige og integrerede region i 2030.
Nordens Arktis Program har derfor særlig fokus på at sikre resiliente og stærke civilsamfund igennem nordisk samarbejde og North to North partnerskaber i Arktis.
Målet med Nordens Arktis Program er:
- At bidrage direkte til udviklingen af attraktive og socialt levedygtige lokalsamfund i Arktis på tværs af generationer
- At understøtte udviklingen af lokale erhvervsmuligheder og bæredygtig økonomisk vækst i Arktis
- At bidrage direkte til at fremme grøn omstilling og en bæredygtig curkulær økonomi i regionen
- Nordens Arktis Program, Nyt
- Billedtekst: Nordens Arktis Program har ca. 8,4 millioner til uddeling i 2026. Man kan søge Nordens Arktisk Program (NAP), hvis man er minimum tre Nordiske lande i projektet: Grønland, Færøerne, Island, Danmark, Åland, Norge, Sverige og Finland. (Foto: Visit Greenland - Aningaaq Rosing Carlsen).
Læs mer

Et dramatisk blik ind i Grønlands historie
Det Kongelige Teater i København gav scenen til Grønland, da de i januar viste urpremieren af ”Præsten og åndemaneren” skrevet af grønlænderen Makka Kleist. Forestillingen gav et dramatisk og indsigtsfuld kig ind i starten på Grønland og Danmarks fælles historie. Grønlænderen Makka Kleist stillede sig

Karen Ellemann besøger NAPA
Generalsekretæren for Nordisk Ministerråd, Karen Ellemann, fik en oplevelse af grønlandsk kultur under sit besøg hos NAPA. Besøget fandt sted i forbindelse med Karens deltagelse i Future Greenland-konferencen i Nuuk. NAPA er en kulturinstitution under Nordisk Ministerråd, der støtter og udvikler kunst- og kulturprojekter i

Unge forfatterspirer finpudser deres uhyggelige historier under skrivebootcamp i Nuuk
Seks unge talenter har deltaget i Allatta! deltagere har sammen med Paninnguaq Boassen og Sørine Steenholdt været fuld i gang med at gøre deres uhyggelige historier endnu bedre. Litteraturen og lysten til at skrive er vigtig for at udvikle det grønlandske sprog, og talentudvikling er

Forfattersamtale – Niviaq Korneliussen og Johanne Lykke Holm
I anledningen af Nordisk Råds Litteraturpris 2021 mødes de nominerede i en stribe forfattersamtaler. Onsdag den 5. maj kl. 14 (grønlandsk tid) snakker Niviaq Korneliussens med den svenske nominerede, Johanne Lykke Holm. Niviaq Korneliussen har lige modtaget Statens Kunstfonds treårige arbejdslegat (læs mere her) og