Rigsrådet kommer til Nuuk

Den største, bedste – og foreløbigt også eneste – podcast om Rigsfællesskabet Rigsrådet sender live fra Nuuk den 5. juni.

Det er Nordens Institut i Grønland (NAPA) som har inviteret de tre uafhængige stemmer fra Danmark, Færøerne og Grønland, eller måske rettere Danmark, Føroyar og Kalaallit Nunaat, til at holde en åben og undersøgende samtale om spændinger og fælles udfordringer inden for Rigsfællesskabet.

Tidligere har politisk kommentator Lars Trier Mogensen, selvstændig konsulent Arnakkuluk Jo Kleist og lektor Heini í Skorinidiskuteret Rigsfællesskabet fra hver deres hovedstad. Denne gang samles Rigsrådet i Nuuk, hvor publikum altså kan følge med i samtalen mens den foregår.

Med analyser, personlige indsigter og gensidige spørgsmål, der udfordrer de fastlåste fortællinger og åbner for en mere nuanceret samtale om relationerne mellem de tre nationer, diskuterer Rigsrådet i fællesskab fremtiden for de politiske, kulturelle og økonomiske bånd mellem Arktis, Nordatlanten og Skandinavien.

NAPA inviterer publikum til live broadcasting med Rigsrådet fredag d. 5. juni 2026, kl. 16.30-17.30, i Katuaqs Lillesal i Nuuk.

Ingerlateqqiguk

Nutaarsiassat takunngitsoorpigit?
Generation Nordic 2026

På vegne af NORA er vi i NAPA glade for at meddele, at tilmeldingen til Generation Nordic som finder sted på Færøerne 12.-15. september 2026, nu er åben. Generation Nordic samler engagerede og samfundsbevidste unge for at dele idéer, diskutere fælles udfordringer og udforske nye måder at

Atuarnerugit »