
Ny undervisningsbog om lov og demokrati
Nuuk Kunstmuseum og kunstner Stine Marie Jacobsen har udgivet en undervisningsbog om lov og demokrati under projektet Law Shifters.
Law Shifters er et kunstprojekt målrettet børn og unge af kunstner Stine Marie Jacobsen. I 2019 var projektet på Nuuk Kunstmuseum. Law Shifters har gennem de sidste 6 år kørt i mange forskellige lande.
Law Shifters engagerer unge borgere i lov og demokrati. Law Shifters får unge til at diskutere deres politiske meninger, etiske synspunkter og følelse af retfærdighed, når de dømmer reelle retssager og skriver nye lovforslag, der afspejler den virkelighed, de er en del af i dag. Law Shifters styrker unges demokratiske uddannelse på en seriøs, men humoristisk og kreativ måde.
Hvad ville din dom være for rigtige retssager, og hvordan ville du omskrive lovene i dit land, så de ville være mere retfærdige? Det er spørgsmål som elever og lærere sammen kan udforske i bogen Law Shifters. Bogen er målrettet skolerne med leg, opgaver og dialog om demokrati, lov og ret.
Bogen indeholder undervisningsmateriale til studerende i grundskolen og gymnasiet. Med praktiske og nyttige værktøjer og retningslinjer kan der arbejdes på lovgivning, hvor eleverne lærer at argumentere.
Bogen udleveres i klassesæt til alle skoler i Grønland og består af en grønlandsk, dansk og engelsk version.
Law Shifters er støttet af NAPA
Andet nyt

Deadline for Allatta! 4.0 Ung nærmer sig med hastige skridt
28. februar er den sidste dag til at indsende din uhyggelige historie til Allatta! Ung skrivekonkurrencen. Unge forfattere, det er snart tid til at indsende din novelle til Allatta Ung! Fristen for indlevering af novelle til skrivekonkurrencen, der blev lanceret i november sidste år, er

En bro til fremtiden
NAPA – Nordens Institut i Grønland – har i mange år fokuseret på at kunne give de unge muligheder for at udvikle dem selv. Dette gælder i det kunstneriske omfang, men også uddannelsesmæssigt. Derfor giver NAPA studerende mulighed for at være praktikanter ved vores kontor

Et nyt kapitel for kommunikations-medarbejder
Bula Larsen er et kendt ansigt inden for NAPAs kontor. Hun arbejdede nemlig i NAPA tilbage i 2000 til 2004. Efter at have drømt om at vende tilbage til NAPA, så hun et stillingsopslag tilbage i 2019, som hun søgte og fik tilbudt. Hun tog

Et resilient Arktis starter med en resilient digital infrastruktur
Digital Arctic Futures-konferencen satte fokus på fremtidens internet i Grønland og Arktis. Internettet er blevet en uundværlig del af hverdagen i Arktis. Det bruges til alt fra kortbetaling og e-boks, til Netflix, jagtbeviser og debat på Facebook. Men i takt med at afhængigheden stiger, vokser