
The Lost Norsemen
The Lost Norsemen: Mød nordboerne – de grønlandske vikinger
På udstillingen The Lost Norsemen kunne man gå på opdagelse i vikingernes fodspor i Grønlands fantastiske landskab og ruinerne efter dem. Via virtual reality kunne man opleve, hvor og hvordan de boede og levede. Det var Norse Theme Parks i samarbejde med Trida Media som skabte den vilde rejse gennem den grønlandske natur, og hvor fakta og fiktion gled sammen.
Tiden blev skruet tilbage, og man blev ét med fortid og nutid. Undervejs kunne man besøge spændende årtusindgamle landemærker, som ifølge Unesco verdensarv er bevaringsværdige for eftertiden og vores forståelse af både vikinge- og inuitkulturen. Man kunne opleve hvordan – eller om – nordboerne, de grønlandske vikinger, interagerede med inuitterne, og hvilken betydning det fik for Grønland. Et virtuelt eventyr, der fascinerede såvel store som små. Som at være der selv.
Det var både udfordrende og underholdende at få mulighed for at besøge Nuuk og Sydgrønland med virtual reality, lære om nordisk mytologi og ligheden med grønlandsk mytologi, og blive klogere undervejs.
Udstillingen blev skabt i samarbejde med kulturhus Katuaq, Royal Arctic Line, Air Greenland og NAPA – Nordens Institut i Grønland.
Home
Andet nyt

Invitation til ansøgning til Indigenous Fashion Week Toronto 2022
Indigenous Fashion Week Toronto (IFWTO) har åbnet for ansøgninger til næste års modeuge. Oprindelige folk inden for design, kunst etc. opfordres til at ansøge. Naalakkersuisoq for Kultur kan ansøges om støtte til deltagelse. Indigenous Fashion Week Toronto (IFWTO) er en festival hvert andet år for

Det er menneskene som betyr noe
Så var det tid for å si farvel. Noen ganger er det andre som er bedre til å sette ord på hvordan jeg er som leder, enn meg selv. Nina sa det så fint i avskjedstalen hun holdt på min avskjedsresepsjon: Du kan læse hele

Pauliina Oinonen bliver konstitueret direktør i NAPA
For at sikre en god overgang indtil en ny direktør er ansat, er det blevet besluttet at konstituere en midlertidig direktør i NAPA. Søren Würtz, direktør i NAPA, Nordens Institut i Grønland, har meddelt sin beslutning om at forlade sin stilling i NAPA pr. 30.

Projekt om sø-sikkerhed for unge i Grønland lakker mod enden: Vi skal være bedre til at tage redningsvesten på
På trods af pandemien, så er det lykkes for NorSafe og Imarsiornermik Ilinniarfik at tilbyde kurser om sø-sikkerhed til ældste trinnene i landets folkeskoler. Et treårigt projekt iværksat af Grønlands Udenrigsdepartement og Nordisk Ministerråd i anledning af det danske formandskab, NorSafe, er ved at blive