Seks unge er udvalgt til Grønlands kulturdelegation ved Arctic Winter Games 2026

Den grønlandske kulturdelegation til Arctic Winter Games 2026 er nu udvalgt.

Den består af seks unge performere: Nikku, Ayla, Simmujooq, Zoe, Uilu og Smilla. De skal optræde og repræsentere Grønland i den officielle kulturdel af Arctic Winter Games.

I løbet af oktober har deltagerne været samlet i Nuuk, hvor de mødte hinanden for første gang, og fik mødt instruktør Varna Marianne Nielsen. Med Varna skal de unge producere et kulturelt indslag.

Holdet har løbende kontakt inden de mødes igen i februar 2026 for at færdiggøre det kulturelle indslag, inden afrejsen til Whitehorse. Der vil i den forbindelse blive optrædener i Nuuk.

Omkring de unge er også Parnuuna Kristiane Thornwood, som vil lave kostumer til de unge, Hans-Ole Amossen som tekniker og Ulannaq Ingemann som dokumenterer processen og skaber en film om de unges oplevelser.

Som ved de foregående Arctic Winter Games står NAPA, Nordens Institut i Grønland, i samarbejde med Grønlands Idrætsforbund (GIF) for at udvikle og producere det grønlandske kulturelle bidrag. NAPA rekrutterer unge deltagere fra hele landet og giver dem rammerne til at skabe en optræden, der bygger på deres egne idéer sammen med en instruktør.

“Vi er stolte af at kunne bidrage til Arctic Winter Games med den kulturelle delegation fra Grønland. De unge har så meget talent og der er samlet et professionelt hold omkring dem, så de får erfaring med at indgå i en kunstnerisk produktion. Vi glæder os meget til hele processen i 2026. Vi vil også gerne sige tak til alle som sendte auditionvideoer ind til os”, siger Susanne Andreasen, Direktør i NAPA.

Hvad er Arctic Winter Games

Arctic Winter Games foregår i Whitehorse, Yukon, Canada fra den 8. til 15. marts 2026. Det er en international, cirkumpolar begivenhed for unge, som kombinerer sport, kultur og fællesskab. Her mødes deltagere fra Alaska, Northern Alberta, Yukon, Nunavut, Nunavik, Northwest Territories, Kalaallit Nunaat og de samiske områder i Norge, Sverige og Finland. Begivenheden finder sted hver andet år.
Overskriften for AWG 2026 er ‘Uniting the North. Celebrating together’ (Forener Norden. Fejrer sammen).

Kulturdelegationen har fået støtte fra Tips- og Lottomidlerne pulje c og Eqqumiitsuliornermut Aningaasaateqarfik (Grønlands Kunstfond).

Del
Læs mer
17 arktiske samarbejdsprojekter finansieret indtil videre

Arktisk Samarbejdsprogram, administreret af NAPA, Nordens Institut i Grønland og Ilisimatusarfik, Grønlands Universitet, har indtil videre bevilget midler til 17 projekter i år med et samlet beløb på 7 mio. DKK. Arktisk Samarbejdsprogram har til formål at fremme nordisk samarbejde i Arktis og bidrage til

Læs mer
Det første webinar for Arktisk Samarbejdsprogram afholdt

Nordens institut i Grønland / NAPA og Ilisimatusarfik har afholdt det første infomøde om Arktisk Samarbejdsprogram den 18. januar 2022, der blev afholdt online som webinar. Der var omkring 70 deltagere fra bl.a. Grønland, Danmark, Norge, Finland og Island. På webinaret blev der informeret om

Læs mer