
Så er kassen tom
NAPA har uddelt 2,8 millioner kroner over det sidste års tid, og nu er hele puljen brugt op. Dermed er det heller ikke muligt at modtage bevilling, hvis man søger til årets sidste frist, der ellers er 15. december.
NAPA ser på det sidste år med tilfredshed. Trods den lurende trussel for pludselige stramninger og restriktioner i forbindelse med pandemien, har kulturaktører med masser af spændende events taget chancen og søgt pengene.
To af de helt store, nemlig Nuuk International Film Festival (NIFF) og Nuuk Nordisk Kulturfestival (NNK) – sidstnævnte er NAPA medejer af – har formået at afholde deres festivaler til publikums store fornøjelse. I slutningen af september fik NIFF underholdt med en bred vifte af spillefilm og kortfilm fra hele verden, og i slutningen af oktober trak NNK flere tusinde ind til fede koncerter og spændende udstillinger.
I foråret fremviste Hanne Trap Friis og Gukki Nuka deres tretrinsprojekt ”Tarnima nammatai – jeg bærer min sjæl”, og i oktober turnerede det på den grønlandske vestkyst, afsluttet med en boglancering i Nuuk den 28. oktober. Projektet er en sammenfletning af et teaterstykke, en kunstudstilling og en bog, som fortæller om seksuelt overgreb, fortvivlelsen og håbet.
Tilioq – Handicaptalsmanden har faciliteret netværksmøder for nordiske unge med handicap, hvor de har diskuteret hvilke udfordringer de synes, der mangler fokus på i samfundet, hos politikere og hos andre unge. Dette har blandt andet resulteret i stiftelsen af foreningen KIIP for unge med handicap i Grønland.
Dette er blot fire eksempler på de mange arrangementer og events, som NAPA har støttet med henblik på at arktiske perspektiver bliver set og anerkendt i hele Norden.
Fra januar går det i gang igen
”At puljen er tom en måned før, ser jeg som et tegn på, at kulturaktørerne er sultne efter at vende tilbage med masser af nye events og tiltag, der er med til at fremme de arktiske perspektiver” siger Direktør Anne Mette Gangsøy.
Ansøgere skal heldigvis ikke vente længe, for allerede 15. januar er den næste ansøgningsfrist til NAPAs Kulturstøtteprogram, som igen i 2022 har en pulje på 2,8 millioner kroner.
”Vi glæder os meget til at se, hvilke spændende projekter, der kommer til at blive søgt om penge til i 2022”, slutter Anne Mette Gangsøy.
Andet nyt

Team Kalaallit Nunaat Kultur finder unge perfomere til Arctic Winter Games
NAPA har nu fundet seks unge talenter, som skal vise Grønlands kulturelle bidrag til Arctic Winter Games 2024 i Alaska. I september begav NAPA sig til Tasiilaq for at opspore lovende unge talenter til Arctic Winter Games’ kulturprogram. Her deltog 21 unge i audutions. Herefter

Spændt praktikant på farten
Isabella H. Borg er NAPAs nye journalistpraktikant. Hun startede i begyndelsen af februar 2022 og bliver hos os indtil juli 2022. Nu er hun allerede begyndt at arbejde med forskellige opgaver inden for kommunikation – og hun er spændt på at se, hvordan resten af

Creative Business Academy International Weekend aflyst
Det er med stor beklagelse, at NAPA skriver for at meddele, at vi desværre er nødt til at aflyse NAPAs internationale event, Creative Business Academy International Mentor Weekend, som var planlagt til slutningen af april. Den uheldige årsag til aflysningen er, at vi simpelthen ikke

Pauliina Oinonen bliver konstitueret direktør i NAPA
For at sikre en god overgang indtil en ny direktør er ansat, er det blevet besluttet at konstituere en midlertidig direktør i NAPA. Søren Würtz, direktør i NAPA, Nordens Institut i Grønland, har meddelt sin beslutning om at forlade sin stilling i NAPA pr. 30.