Billede fra drømmeworkshop i Tasiilaq 2020: En af de unge har malet et billede med teksten "Jeg blev glad"

NAPA søger praktikant til kommunikation i foråret 2022

Har du lyst til at fremme arktiske perspektiver i hele Norden?

NAPA – Nordens Institut i Grønland søger en praktikant til kommunikation til på vores kontor i Katuaq. Du kommer til at arbejde i et dynamisk team, der arbejder med kulturudveksling i Grønland, Norden, Arktis og de baltiske lande. Vores vigtigste opgave er, at arktiske perspektiver bliver set og anerkendt i hele Norden.

Derudover driver vi informationstjenesten Info Norden Grønland, hvor borgere fra hele Norden kan henvende sig med spørgsmål om at flytte, arbejde, studere eller rejse i Grønland.

Som praktikant hos NAPA skal du arbejde med synliggørelse af vores arbejde inden for kultur, sprog og identitet – både online og ved arrangementer og projekter. Vi arbejder alsidigt og hurtigt – og her er plads til nye idéer og sjove påfund. Du kan i høj grad selv være med til at præge dine arbejdsopgaver og arbejdsdag.

Vi kan tilbyde erfaring med en række kommunikationsopgaver, herunder:

Vi forestiller os, at du er i gang med en lang videregående uddannelse på kandidatniveau som journalist eller i humanistisk eller samfundsvidenskabelig retning, men vi opfordrer alle uanset specifik retning til at søge. Derudover forventer vi, at du:

Det er en fordel (men absolut ikke et krav), hvis du har erfaring med:

Ansøgning, CV og evt. eksamensbevis skal være os i hænde senest 4.januar 2022 og sendes til napa@napa.gl – samtaler gennemføres hurtigst muligt derefter.

Vil du vide mere? Hvis du har spørgsmål, er du meget velkommen til at skrive til
Malin Corlin på malin@napa.gl eller ringe på +299 532573. Du kan læse mere om os på www.napa.gl.

Del

Andet nyt
Nordisk Kulturkontakt, Helsinki
Søg støtte til dit nordiske projekt

Mulighederne for at få støtte til kulturprojekter i Norden er mange. NAPA’s Kulturstøtteprogram er én af dem, men der er mange andre. Flere puljer kan søges via Nordisk Kulturkontakt, som er en nordisk kulturinstitution i Helsingfors i Finland Nordisk Kulturkontakt administrerer Nordisk Ministerråds støtteprogram for

Læs mere »
Peter Olsen, Naalakkersuisoq for Kultur
Grønlandske kultursamtaler i Norden: Kulturpolitik

Det er en målsætning at forbedre forholdene for kunstnere, men kan ikke imødekomme alle ønsker om større bevillinger, fortæller kulturminister, Peter Olsen. Lyt eller se samtalen. NAPA har i de sidste par uger udgivet Grønlandske samtaler i Norden i samarbejde med kunst- og kulturaktører i

Læs mere »
Borgere fra Diskobugtens byer mødtes med NAPA

NAPAs medarbejdere er nu tilbage i Nuuk efter rejsen til Diskobugtens alle 5 byer i juni 2021 Vi mødtes med friske elever, lærere og skoleinspektører på skolerne for at fortælle om deres nordiske muligheder herunder Nordplus og Vi er Vestnorden. Om aftenen holdt vi NAPA’s

Læs mere »
Mød folkene bag NAPA: Susanne Andreasen

Mange af jer ved sikkert, hvad NAPA laver, men hvem er vi? I øjeblikket repræsenterer NAPA, Nordens Institut i Grønland, fire nordiske lande: Grønland, Danmark, Norge og Finland. I dag præsenterer vi vores direktør, Susanne Andreasen. Susanne Andreasen er fra Århus/Randers, Danmark og flyttede til

Læs mere »