Pressefoto fra Indigenous Fashion Week

Invitation til ansøgning til Indigenous Fashion Week Toronto 2022

Indigenous Fashion Week Toronto (IFWTO) har åbnet for ansøgninger til næste års modeuge. Oprindelige folk inden for design, kunst etc. opfordres til at ansøge. Naalakkersuisoq for Kultur kan ansøges om støtte til deltagelse.

Indigenous Fashion Week Toronto (IFWTO) er en festival hvert andet år for mode, håndværk og tekstil, der præsenterer de mest progressive værker fremstillet af oprindelige folk. IFWTO fejrer oprindelige folks udtryk globalt – udtryk inden for mode og kunst og dets forankring i indfødt viden, livsstil og historiefortælling. IFWTO præsenteres af Indigenous Fashion Arts, en non-profit kunstorganisation ledet af oprindelige folk, der forbinder publikum med kunstnerisk og kulturelt udtryk for at fejre og forstærke oprindelige kunstnere og designere.

Indfødte designere, kunstnere og kulturaktører opfordres til at ansøge om deltagelse på festivalen. Ansøgningsfristen er 14. maj 2021, og der er et 20 CAD ansøgningsgebyr.

Man kan søge Selvstyrets Kulturmidler, såfremt der ligger en invitation og en bekræftelse på deltagelse til eventen (for ansøgere med fast bopæl i Grønland). Midlerne uddeles af Naalakkersuisoq for Kultur efter ansøgning herom, og ud fra prioriteringer for samtlige ansøgninger. Kulturmidlerne kan ikke dække ansøgningsgebyret.

Find ansøgningsskemaet og mere information her

Læs mere Kulturmidlerne på Sullissivik.gl

Andet nyt
Grønlandske kultursamtaler i Norden: Teater

Teaterchef i nationalteatret Susanne Andreasen og Vivi Sørensen, der er studieansvarlig i samme hus, snakker om hvor vigtigt teater er for samfundet i Grønland. Lyt eller se samtalen.   NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. I dette afsnit taler vi med

Læs mere »
En Arktisk uge og en Nordisk dag

Den 21. til den 26. marts 2022 bød på en lang række aktiviteter og festligheder. Først og fremmest lavede Kulturhuset Katuaq et arrangement kaldet Katuarpalaaq, trommedans festival. For det andet var den 23. marts Nordens Dag + et års fødselsdag for Foreningen Norden! Det kan

Læs mere »
Niviaq og Katti
Grønlandske kultursamtaler i Norden: Litteratur

Forfatter Niviaq Korneliussen og forlagsejer Katti Frederiksen snakker om vilkårene for forfattere i Grønland. Lyt eller se samtalen.  NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. I dette afsnit taler vi med forfatter Niviaq Korneliussen og forlagsejer Katti Frederiksen. Introduktion Her er

Læs mere »