Grønlandske fiskerbåde i havnen

FORBEDRING AF FORSTÅELSEN AF EFTERLADT, MISTET ELLER PÅ ANDEN MÅDE KASSERET FISKERIUDSTYR

Projektet har til formål at øge forståelsen og udviklingen af pålidelige informationsressourcer for fiskeriaktivitet i det arktiske og nærliggende arktiske områder. Projektet arbejder hen imod at informere om identifikation af gear som en del af overvågning eller fjernelse.

Selvom der er specifik eller lokaliseret viden om typer af redskaber eller praksis, der anvendes af udøverne af fiskeriet, er der ikke en bred forståelse af fællestræk eller forskelle på tværs af lande eller fiskerier. Ved at lave et kort over aktive fiskeområder og de redskaber, der bruges dér, bidrager dette projekt til at reducere havforurening.

Arktisk Samarbejdsprogram støtter projekter, som bidrager til bæredygtig udvikling i relation til de fire P’er formuleret i FN’s Verdensmål.

PLANET ALDFG tegner sig for over 10 % af havaffald, der flyder ude i havene. Projektet bidrager derfor til en forebyggelse og markant reduktion af havforurening.

PARTNERSKABER Projektet samarbejder med forskellige internationale partnere, såsom FAO, som er et uspecialiseret agentur for fødevarer og landbrug.

Projektperioden løber fra 1. april 2022 til 1. juni 2023.

For mere information om projektet kontakt NAPA – Nordisk Institut i Grønland på napa@napa.gl.

Del

Gik du glip af disse nyheder?
Bogudgivelse: Qilaappali af Viktoria Joelsen

NAPA og forlaget Arctic Media inviterer til bogudgivelse torsdag den 23. januar klokken 16.30, hvor vi fejrer udgivelsen af bogen Qilaappali, skrevet af Viktoria Joelsen. Siden 2013 har NAPA i samarbejde med forskellige samarbejdspartnere inden for litteraturen udgivet bøger og samlinger skrevet af unge forfatterspirer

Læs mere »