FORBEDRING AF FORSTÅELSEN AF EFTERLADT, MISTET ELLER PÅ ANDEN MÅDE KASSERET FISKERIUDSTYR
Projektet har til formål at øge forståelsen og udviklingen af pålidelige informationsressourcer for fiskeriaktivitet i det arktiske og nærliggende arktiske områder. Projektet arbejder hen imod at informere om identifikation af gear som en del af overvågning eller fjernelse.
Selvom der er specifik eller lokaliseret viden om typer af redskaber eller praksis, der anvendes af udøverne af fiskeriet, er der ikke en bred forståelse af fællestræk eller forskelle på tværs af lande eller fiskerier. Ved at lave et kort over aktive fiskeområder og de redskaber, der bruges dér, bidrager dette projekt til at reducere havforurening.
Arktisk Samarbejdsprogram støtter projekter, som bidrager til bæredygtig udvikling i relation til de fire P’er formuleret i FN’s Verdensmål.
PLANET ALDFG tegner sig for over 10 % af havaffald, der flyder ude i havene. Projektet bidrager derfor til en forebyggelse og markant reduktion af havforurening.
PARTNERSKABER Projektet samarbejder med forskellige internationale partnere, såsom FAO, som er et uspecialiseret agentur for fødevarer og landbrug.
Projektperioden løber fra 1. april 2022 til 1. juni 2023.
For mere information om projektet kontakt NAPA – Nordisk Institut i Grønland på napa@napa.gl.
Gik du glip af disse nyheder?

Nordens Arktis program 2026 nyheder
Vi takker for ansøgninger til Nordens Arktis program 2026. Ansøgere kan forvente svar senest primo juli. Næste ansøgningsfrist til Nordens Arktis Program er den 15. februar 2027. Ansøgningsportalen åbner den 15. oktober 2026. Ingerlateqqiguk Nutaarsiassat takunngitsoorpigit?

Stigende antal ansøgere fra Grønland til NAPA’s Kulturstøtteprogram
For første gang siden 2018 oplever NAPA en stigning i antallet af ansøgere til Kulturstøtteprogrammet fra Grønland sammenlignet med ansøgere fra det øvrige Norden. Denne udvikling signalerer en positiv udvikling inden for det grønlandske kunst- og kulturliv og understreger NAPAs voksende rolle som del af

Nordiske strygere i Grønland
Den nordiske strygergruppe Unison Strings har lavet workshops for børn og unge og spillet koncerter i Grønland Siden 2014 har den internordiske klassiske strygerfestival, Unison Strings Festival – Greenland, hvert år inviteret strygerelever og professionelle strygere fra Grønland, Færøerne, Island og Danmark til 10 intense

Kunst og kultur kan være med til at fremme den grønne omstilling
Minister for landbrug, selvforsyning, energi og miljø Kalistat Lund (IA) var med som taler til Nuuk Nordisk Kulturfestival. Han mindede om, at naturen er større end os mennesker. Og at vi mennesker ødelægger vores planet, hvis vi undlader at handle. Kulturen giver os mulighed for at handle.