Ansøgningsfristen 15. februar 2022 nærmer seg med stormskritt og NAPA og Ilisimatusarfk inviterer til informasjonsarrangement: Tirsdag 18. januar kl. 10.00 grønlandsk tid/ kl. 14.00 skandinavisk tid
Vi møtes via streaming på zoom. Det er en gyllen mulighet til å stille spørsmål om programmet, om hvordan man søker, om hvordan søknadene bliver vurdert og prosessen videre. Ingen spørsmål er for små, dette arrangementet er til for deg!
Det er første gang det arktiske samarbeidsprogrammet blir forvaltet i Grønland og vi vil gjøre alt vi kan for å kommunisere rundt programmet på best mulig måte. Clement Scavenius Sonne-Schmidt er forskningskoordinator ved Ilisimatusarfik og vil gi en introduksjon til programmet og presentere evalueringsgruppen. Pauliina Oinonen er rådgiver ved NAPA og vil guide deg gjennom søknadsmodulen og gi svar til noen av de spørsmålene vi allerede har fått via mail. Still spørsmål i kommentarfeltet i chatten på zoom og vi lover å svare enten live eller i kommentarfeltet etterfølgende.
Utviklingen i Arktis er i alles interesse og Nordisk Ministerråd vil gjerne bidra til bæredyktige prosjekter i et nordisk perspektiv. Du kan lese mer om programmet her:
Alle er velkommen – og vi håper å se deg – enten i auditorium på Ilisimatusarfik eller i kommentarfeltet på Facebook!
- Silje Bergum Kinsten/norden.org
Del
Gik du glip af disse nyheder?

Mød folkene bag NAPA: Ivaana Olsvig Brandt
Mange af jer ved sikkert, hvad NAPA laver, men hvem er vi? I øjeblikket repræsenterer NAPA, Nordens Institut i Grønland, fire nordiske lande: Grønland, Danmark, Norge og Finland. I dag præsenterer vi vores eventkoordinatorelev Ivaana Olsvig Brandt. Ivaana er født i Odense, Danmark, men hun

NAPA – Nordens Institut i Grønland søger en projektansvarlig til Info Norden
Brænder du for at arbejde i et internationalt og dynamisk miljø, og har du stærke kompetencer inden for informationsarbejde over landegrænser og projektledelse? Så skal du søge stillingen som projektansvarlig for Info Norden Kalaallit Nunaat (Grønland) ved NAPA’s sekretariat i Nuuk med start i august

Unge talenter slipper deres potentialer løs for at få innovative idéer i Grønland
I en uge var 200 unge sammen i Nuuk for at komme med innovative løsninger på udfordringer, vi oplever her i Arktis. Spøgelsesgarn, der ligger på bunden og fisker videre, og aldrig bliver samlet op. Mangel på lokale uddannelsesmuligheder. Lange distancer mellem byer og bygder.

Arctic Winter Games auditions er startet
Audition til Arctic Winter Games er startet. I Tasiilaq deltog 21 unge i Tasiilaq i audition i ungdomskulturhuset. Nu starter den digitale audition for alle. Arctic Winter Games 2024 foregår i Alaska i marts. Grønland og hver af de andre deltagere skal sende en kulturdelegation,