
Nuuk Snow Festival 2021 åbnede i dag torsdag 4. marts kl. 10, og vil vare frem til søndag 7. marts.
8 hold fra Nuuk vil arbejde med sneblokkene ved Nuutoqaq i 4 dage, og præmieoverrækkelsen vil ske søndag 7. marts om eftermiddagen kl. 14. På grund af de få hold, der kan deltage, har man i år ikke valgt at kategorisere sneskulpturerne i non-figurativ og figurativ. Alle kan deltage i festivalen, og det er gratis.
“NAPA har tidligere støttet nordiske holds deltagelse på festivalen med rejsestøtte, senest i 2020. I år har NAPA ikke fået ansøgninger til nordisk deltagelse grundet Covid19 restriktioner, men vi håber på nordiske hold vil deltage næste gang”, siger Anne Mette Gangsøy, direktør på NAPA.
”De nordiske hold kan være med til at inspirere lokale til at arbejde internationalt og deltage ved andre sneskulpturfestivaler. Desuden håber vi at et nordisk hold vil få knyttet bånd til lokale skulptører som de kunne have lyst til at samarbejde med i fremtiden” sagde arrangør af Nuuk Snow Festival Maannguaq Rosing om nordisk deltagelse i 2020.
Andet nyt

Hvad er familie – hvad er Norden?
Seks unge skuespillere mødes i en forestilling i ZeBU, hvor de i overgangen mellem virkelighed og fiktion diskuterer hvad det at være en del af den nordiske familie betyder for dem – og hvad der splitter dem. To grønlandske, to danske og to norske skuespillere

Grønlandske samtaler i Norden: Film
Filmproducer Pipaluk K. Jørgensen og filmskaber Marc Fussing Rosbach debatterer forholdene om filmfolk i Grønland. Lyt eller se samtalen. NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. I dette afsnit taler vi med filmproducer Pipaluk K. Jørgensen og filmskaber Marc Fussing Rosbach.

Journalist tager teten som NAPA’s formidler
Efter tre år i KNR’s nyhedsafdeling springer Malik Brøns ud som NAPA’s nye kommunikationsansvarlige. Han startede i begyndelsen af august, og glæder sig til at skrive spændende nyheder om den livlige kunst- og kultur verden i Grønland. Et kendt og vellidt ansigt i NAPA har

Forfattersamtale – Niviaq Korneliussen og Johanne Lykke Holm
I anledningen af Nordisk Råds Litteraturpris 2021 mødes de nominerede i en stribe forfattersamtaler. Onsdag den 5. maj kl. 14 (grønlandsk tid) snakker Niviaq Korneliussens med den svenske nominerede, Johanne Lykke Holm. Niviaq Korneliussen har lige modtaget Statens Kunstfonds treårige arbejdslegat (læs mere her) og