Åbning af Nuuk Snow Festival 2021

Nuuk Snow Festival 2021 er åbnet

Nuuk Snow Festival 2021 åbnede i dag torsdag 4. marts kl. 10, og vil vare frem til søndag 7. marts.

8 hold fra Nuuk vil arbejde med sneblokkene ved Nuutoqaq i 4 dage, og præmieoverrækkelsen vil ske søndag 7. marts om eftermiddagen kl. 14. På grund af de få hold, der kan deltage, har man i år ikke valgt at kategorisere sneskulpturerne i non-figurativ og figurativ. Alle kan deltage i festivalen, og det er gratis.

“NAPA har tidligere støttet nordiske holds deltagelse på festivalen med rejsestøtte, senest i 2020. I år har NAPA ikke fået ansøgninger til nordisk deltagelse grundet Covid19 restriktioner, men vi håber på nordiske hold vil deltage næste gang”, siger Anne Mette Gangsøy, direktør på NAPA.

”De nordiske hold kan være med til at inspirere lokale til at arbejde internationalt og deltage ved andre sneskulpturfestivaler. Desuden håber vi at et nordisk hold vil få knyttet bånd til lokale skulptører som de kunne have lyst til at samarbejde med i fremtiden” sagde arrangør af Nuuk Snow Festival Maannguaq Rosing om nordisk deltagelse i 2020.

Del

Andet nyt
Journalist tager teten som NAPA’s formidler

Efter tre år i KNR’s nyhedsafdeling springer Malik Brøns ud som NAPA’s nye kommunikationsansvarlige. Han startede i begyndelsen af august, og glæder sig til at skrive spændende nyheder om den livlige kunst- og kultur verden i Grønland.  Et kendt og vellidt ansigt i NAPA har

Læs mere »
Vivi Vold, Ph.D. studerende
Grønlandske samtaler i Norden: Indigenous Knowledge

Vivi Vold, der er kandidat i Kultur- og Samfundshistorie samt Ph.D.-Fellow i Ilisimatusarfik, snakker om forhindringer, udfordringer og kløfter mellem oprindelig viden og vestlig viden. Se eller hør samtalen.  NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. Den første episode er en

Læs mere »