Fortæl din mest uhyggelige gyserhistorie til ALLATTA! 4.0
Skrivekonkurrencen Allatta! er på blokken til efteråret, hvor unge kan dyrke deres forfatterpotentialer.
I denne omgang vil temaet være uhyggelige fortællinger.
For fjerde gang vil NAPA, Nordens Institut i Grønland i Samarbejde med Kalaallit Atuakkiortut (Grønlands Forfatterforening) afholde skrivekonkurrencen ”Allatta!”, der betyder ”Lad os skrive!” på dansk.
Konkurrencen er åben for alle unge mellem 15 og 25 år. Man kan skrive på grønlandsk, dansk eller engelsk.
Det overordnet tema for Allatta! bliver ”Uhyggelige fortællinger” herunder gys/gru, myter/sagn, mysterier og uhygge.
I Grønland står den mundtlige fortælletradition meget stærk, og gennem Allatta! vil vi fokusere på at få de gode historier på skrift.
Unge mellem 15-25 år bliver indbudt til at delt[1]age i en novellekonkurrence på max. 20 sider. I efteråret af 2023 bliver der udgivet en antologi på unge-kategorien for 10 vindere.
Allerede d. 28. november vil Niviaq Korneliussen, sidste års vinder af Nordisk Ministerråds Litteraturpris, holde en skriveworkshop. Alle skriveworkshops vil blive afholdt digitalt, så alle fra kysten også kan deltage.
Der er muligheder for syns- og tegnsprogstolkning. Fristen for aflevering af novelle er d. 28. februar 2023.
Der vil blive afholdt en bootcamp sammen med Niviaq Korneliussen for de 10 vindere i foråret 2023 i Nuuk, hvor de unge får hjælp til at bearbejde og finpudse deres noveller.
ALLATTA! 4.0 UNG kan findes på Facebook allerede nu, hold øje med siden for fremtidige workshops.
God skrivelyst!
Projektet ejes af NAPA og Kalaallit Atuakkiortut
(Grønlands Forfatterforening).
Andre partnere: Arctic Media v./ Sørine Steenholdt og
Afdeling for Sprog, Litteratur og Medier på Ilisimatusarfik (Grønlands
Universitet).
Gik du glip af disse nyheder?

Små sprog, stor betydning – Seminar og litteraturfestival for de små sprog
Sprog kan bære en kultur. Måden, vi taler med hinanden på, er med til at danne relationer, og måden, vi taler om vores samfund på, er med til at skabe nye verdenssyn. Derfor er det vigtigt at bevare, bruge og udvikle ens modersmål – ikke

Ikaarsaarneq – Arctic Winter Games 2026
Ikaarsaarneq er en fysisk og musikalsk forestilling, som vises i Katuaqs lillesal den 5. marts, samtidig med afholdelse af Nuuk Snow Fest, inden kulturdelegationen rejser videre til Whitehorse i Canada. Forestillingen vises to gange. Forestillingen udforsker grønlandsk kulturel identitet, spiritualitet og transformation – fortalt gennem

Mød folkene bag NAPA: Susanne Andreasen
Mange af jer ved sikkert, hvad NAPA laver, men hvem er vi? I øjeblikket repræsenterer NAPA, Nordens Institut i Grønland, fire nordiske lande: Grønland, Danmark, Norge og Finland. I dag præsenterer vi vores direktør, Susanne Andreasen. Susanne Andreasen er fra Århus/Randers, Danmark og flyttede til

Mød de nominerede til Nordisk Råds Litteraturpris
Den 14. april er der premiere på en ny serie med livestreamede forfattersamtaler med de nominerede til Nordisk Råds Litteraturpris. Hver uge skal vi møde nogle af de aktuelle forfattere for at tale om overlevelse, galskab, relationer, rejselyst, forfald og andre perspektiver, som deres værker