Nordisk Råd afholder session

Fra 1. til 4. november vil der blive afholdt Session i Helsinki, Finland, hvor Doris J. Jensen og Marianne Paviasen deltager. Nordisk Råds priser bliver på samme tid uddelt 1. november. 

Årets største nordiske politiske forum, Sessionen bliver afholdt i Helsinki, Finland fra den 1.-4. november.

Her vil Nordisk Råds 87 parlamentarikere, de nordiske statsministre, de nordiske udenrigsministre og en række andre politikere fra hele Norden, heriblandt Doris J. Jensen (Siumut) og Marianne Paviasen (Inuit Ataqatigiit) fra Grønland, engagere sig i politisk debat.

Emnet for sessionens topmøde for medlemmer af Nordisk Råd og de nordiske statsministre er “Fremtiden for Nordens rolle i verden”. Vægten af diskussionerne vil være på sikkerhed, krigen i Ukraine og energi- og klimakrisen.

– Jeg glæder mig til at deltage i den politiske diskussion blandt vores nordiske kollegaer. Vi er i en tid, hvor krigen i Ukraine og den massive energikrise i Europa fylder meget. Derfor er det vigtigt, at Grønland er med og støtte op om den grønne omstilling, som er blandt målene for Nordisk Ministerråd, siger formanden for Grønlands delegation, Doris J. Jensen (Siumut).

De nominerede til Nordisk Råds priser

Under Sessionen afsløres desuden vinderne af Nordisk Råds priser under en livetransmitteret prisuddeling i Musikhuset i Helsinki 1. november.

Nordisk Råd uddeler hvert år fem priser for at hylde de nordiske landes litteratur, sprog, musik og film samt nytænkende indsatser inden for miljøområdet. Den finske delegation i Nordisk Råd er vært for årets prisuddeling i Helsinki, hvor også Nordisk Råds 70-årsjubilæum vil blive markeret. 

Her er de nominerede fra Grønland:

Nordisk Råds miljøpris 2022: Louise Lynge

Nordisk Råds børne- og ungdomslitteraturpris 2022: Sørine Steenholdt og Ivínguak` Stork Høegh for billedbogen Lilyp Silarsuaa.

Nordisk Råds litteraturpris 2022: Jessie Kleemann for Arkhticós Dolorôs.

Nordisk Råds musikpris 2022: Andachan for albummet Visualize Happiness.

Læs mere om de nominerede her: https://www.norden.org/da/nordisk-raads-priser

Del

Gik du glip af disse nyheder?
ÎVA live on stage - from the Nordic Remix case video
“Nordic Remix” – et digitalt musiksamarbejde

Musikalsk storytelling, nordiske medvirkende og samarbejde på tværs af kulturer, musikaliteter og landegrænser. “Nordic Remix”-projektet har modtaget støtte fra NAPAs Kulturstøtteprogram. Bag initiativet står mediekollektivet Are We Europe og de har lavet en video om projektet – se den her Fra projektbeskrivelsen: “Med projektet “Nordic

Læs mere »
borgere i nuuk center til åbningen af nuuk nordisk kulturfestival 2021
NNK 25.-28. maj 2023
i støbeskeen

Nuuk Nordisk Kulturfestival 2021 blev et åndehul og en pejling mod lysere tider. Kunstnere og aktører i alle former og farver gæstede Nuuk ved udgangen af oktober. Ca. 2500 gæster over 4 dage. 200 kunstnere og aktører fra hele verden, der skulle udstille og underholde

Læs mere »
NAPA holder sommerferie i juli

Kære alle ansøgere til vores Kulturstøtteprogram. NAPA, Nordens Institut i Grønland, holder sommerferielukket i juli måned. Det betyder, at vi ikke kan behandle ansøgninger i juli. Hvis dit projekt skal løbe af stablerne i august eller september, anbefaler vi, at du sender din ansøgning om

Læs mere »