
Fra den 12. til den 15. juni samles Nordplus’ hovedadministration med relevante samarbejdspartnere inden for uddannelse og mobilitet i Grønland i forbindelse med deres administrationsmøde.
Nordplus, et initiativ under det Nordiske Ministerråd, spiller en afgørende rolle i at styrke og udvikle uddannelsesområdet i de nordiske og baltiske lande. Programmet tilbyder finansiering og støtte til en bred vifte af uddannelsesprojekter, herunder studieophold, praktikophold, netværksaktiviteter og mobilitetsprogrammer.
Dette års administrationsmøde i Nuuk markerer en milepæl i Nordplus’ historie ved at blive afholdt i Grønland for første gang. Grønland har længe været en vigtig partner inden for Nordplus-programmet, der er kendt for at støtte uddannelse og kulturel udveksling. Mødet giver en enestående mulighed for at udforske og styrke samarbejdet mellem Grønland og de øvrige nordiske og baltiske lande.
Formålet med samlingen i Grønland er mødes med potentielle Nordplus-ansøgere i Grønland og de grønlandske uddannelsesmyndigheder samt at drøfte den nye programperiode for 2023-2027.
Deltagerne i administrationsmødet inkluderer repræsentanter fra de forskellige programmer, som Nordplus administrerer, herunder Nordplus Nordens Sprog, Nordplus Voksen, Nordplus Videregående og Nordplus Junior.
NAPA er glade for at være værter for dette vigtige møde i Nuuk og ser frem til at udveksle idéer og erfaringer for at styrke uddannelsesområdet. Nordplus-programmet er afgørende for at fremme samarbejdet mellem vores lande og skabe en bedre fremtid for vores studerende og uddannelsesinstitutioner.
Om Nordplus:
Nordplus er Nordisk Ministerråds mobilitets- og netværksprogram for uddannelsesområdet i de nordiske og baltiske lande inklusive selvstyreområderne i Åland, Færøerne og Grønland. Programmet er finansieret af de nordiske og baltiske lande. Nordplus uddeler hvert år omkring 9,8 millioner euro i tilskud til mobilitet, projekter og netværk.
Nordplus består af fem delprogrammer:
– Nordplus Junior for børnehaver og førskole, grundskoler, gymnasier, erhvervsskoler og lærlingeprogrammer, skolemyndigheder og private og offentlige organisationer og institutioner, der er involveret i skoleundervisning.
– Nordplus Videregående for offentlige og private videregående uddannelsesinstitutioner.
– Nordplus Voksen for alle aktører, der beskæftiger sig med voksnes læring.
– Nordplus Horisontal for alle institutioner og organisationer, som vil arbejde med uddannelse og læring på tværs af sektorer.
– Nordplus Nordens Sprog for alle institutioner og organisationer, som vil samarbejde om de nordiske sprog inden for alle uddannelsesområder.
For mere information, besøg Nordplus’ hjemmeside: https://www.nordplusonline.org/
Tilmeld dig til åbent møde med Nordplus:
https://www.facebook.com/events/792365825757575/?ref=newsfeed
Gik du glip af disse nyheder?

NAPA holder sommerferie i juli
Kære alle ansøgere til vores Kulturstøtteprogram. NAPA, Nordens Institut i Grønland, holder sommerferielukket i juli måned. Det betyder, at vi ikke kan behandle ansøgninger i juli. Hvis dit projekt skal løbe af stablerne i august eller september, anbefaler vi, at du sender din ansøgning om

Styrk din kreative forretning og få internationale netværk Creative Business Academy Greenland – International weekend
Fra den 26. til den 28. april afholder NAPAs Creative Business Academy en international begivenhed for de kreative iværksættere, virksomheder og enkeltpersoner i Grønland. Formålet med weekenden er at give alle, der arbejder eller samarbejder inden for den kreative sektor, stærkere internationale netværk og bedre

Nordiske strygere i Grønland
Den nordiske strygergruppe Unison Strings har lavet workshops for børn og unge og spillet koncerter i Grønland Siden 2014 har den internordiske klassiske strygerfestival, Unison Strings Festival – Greenland, hvert år inviteret strygerelever og professionelle strygere fra Grønland, Færøerne, Island og Danmark til 10 intense

Nunatta Atuagaateqarfia og NAPA inviterer til litteraturarrangement
Nunatta Atuagaateqarfia og NAPA sætter Niviaq Korneliussen og den islandske forfatter Auður Ava Ólafsdóttir i stævne til en snak om temaet selvmord, som de har til fælles i deres romaner Blomsterdalen og Ar. Tirsdag den 27. oktober kl. 19.00 på Nunatta Atuagaateqarfia (Landsbiblioteket) Aftenen vil