
NAPA, Nordens Institut i Grønland søger rådgiver og projektleder (én samlet stilling)
Har du lyst til at arbejde i et flerkulturelt nordisk og arktisk fællesskab?
Vi er en lille, nordisk institution under Nordisk Ministerråd med entusiastiske medarbejdere, der glæder sig til at få en ny kollega! Vores vigtigste opgave er at sørge for, at arktiske perspektiver bliver set og anerkendt i hele Norden – og det gør vi på mange måder.
Dine opgaver vil blandt andet omfatte projektledelse af NAPAs egne kulturprojekter og event, rådgivning af ansøgere, samt være backup i administrationen af vores Kulturstøtteprogram og andre nordiske støtteprogrammer.
Vi søger dig, der:
- Har stærke kompetencer indenfor planlægning og projektledelse, gerne med erfaring fra kunst- og kultursektoren
- Har erfaring med og trives med administrationsopgaver
- Har erfaring med fondsansøgninger – enten som ansøger eller som sagsbehandler
- Har gode kommunikationsevner, har et bredt menneskesyn og kan lide at rådgive og hjælpe andre.
- Har flerkulturel forståelse og gode sproglige kompetencer på grønlandsk, engelsk og mindst ét skandinavisk sprog
Kendskab til uddannelsessektoren og det kulturelle liv i Grønland er en klar fordel, men ikke et krav.
Vi tilbyder:
- Løn efter kvalifikationer
- Gode og fleksible arbejdsvilkår, herunder:
Fleksibel arbejdstid
Mulighed for at arbejde hjemmefra et par dage om ugen
Betalt telefon og internet hjemme
Betalt træningsabonnement
Stillingen er fuld tid 40 t/u.
Stillingen er ledig fra den 1. februar 2025 eller snarest derefter.
Ansøgning, CV og andre relevante dokumenter skal være os i hænde senest den 15. januar og sendes samlet til www.norden.org/da/karriere. Samtalerne afholdes i uge 4.
Vil du vide mere? Hvis du har spørgsmål, er du meget velkommen til at skrive til Susanne Andreasen på susanne@napa.gl eller ringe på +299 588849. Du kan læse mere om os på napa.gl
Læs mere

NNK 25.-28. maj 2023
i støbeskeen
Nuuk Nordisk Kulturfestival 2021 blev et åndehul og en pejling mod lysere tider. Kunstnere og aktører i alle former og farver gæstede Nuuk ved udgangen af oktober. Ca. 2500 gæster over 4 dage. 200 kunstnere og aktører fra hele verden, der skulle udstille og underholde

Priskonkurrence om Energi i Arktis
Nordisk Energiforskning (NEF) har til formål at støtte det nordiske energisamarbejde. I led med dette afholder de et Nordic Energy Challenge hvert år, hvor aktører inden for energisektorerne kan indsende deres idéer for årets konkurrence-tema. Dette år er temaet Energi i Arktis. Her vil du

Man kan nu ansøge til Arktisk Samarbejdsprogram
1. december åbnede ansøgningsrunden for Nordisk Ministerråds arktiske pulje. Den 13. januar vil NAPA holde et webinar om det Arktiske Samarbejdsprogram. Årets store ansøgningsrunde til det arktiske samarbejdsprogram er nu åben. Både nye og tilbagevendende ansøgere kan allerede nu søge midler fra puljen på vores

Fortæl din mest uhyggelige gyserhistorie til ALLATTA! 4.0
Skrivekonkurrencen Allatta! er på blokken til efteråret, hvor unge kan dyrke deres forfatterpotentialer. I denne omgang vil temaet være uhyggelige fortællinger. For fjerde gang vil NAPA, Nordens Institut i Grønland i Samarbejde med Kalaallit Atuakkiortut (Grønlands Forfatterforening) afholde skrivekonkurrencen ”Allatta!”, der betyder ”Lad os skrive!”