NAPA holder sommerferie i juli

Kære alle ansøgere til vores Kulturstøtteprogram.

NAPA, Nordens Institut i Grønland, holder sommerferielukket i juli måned. Det betyder, at vi ikke kan behandle ansøgninger i juli. Hvis dit projekt skal løbe af stablerne i august eller september, anbefaler vi, at du sender din ansøgning om støtte op til 99.999 DKK senest 15. juni, så det kan blive behandlet inden ferien.

Efter den 15. juni vil den næste ansøgningsfrist være den 15. august, hvor vi er tilbage fra ferie. Vi glæder os til at modtage jeres ansøgninger og ønsker jer alle en god sommer!

Har du spørgsmål eller brug for hjælp, er du altid velkommen til at kontakte NAPA på napa@napa.gl.

Del

Gik du glip af disse nyheder?
Familien Norden
Hvad er familie – hvad er Norden?

Seks unge skuespillere mødes i en forestilling i ZeBU, hvor de i overgangen mellem virkelighed og fiktion diskuterer hvad det at være en del af den nordiske familie betyder for dem – og hvad der splitter dem. To grønlandske, to danske og to norske skuespillere

Læs mere »
Rådgiver for NAPA, Pauliina Oinonen
Klar og parat til at rådgive

NAPAs rådgiver er på plads. Tjansen blev taget af Pauliina Oinonen, og hun er klar til at vise, hvad hun kan! Trods vinterstormene i januar 2022 ankom vores rådgiver – dog en hel uge forsinket. Pauliina kommer oprindeligt fra Finland, men hun har boet i

Læs mere »