Dans over Hovedet Maliina Jensen og Kate Lawrence

Kulturen er sprællevende

Danser Maliina Jensen har med støtte fra blandt andre NAPA taget dansen ud af sine rammer, og vækket Nuukborgernes nysgerrighed sammen med danseren Kate Lawrence.

Slutningen af juli måned bød ikke blot på solskin og varme, men også på en oplevelse uden lige, da danser Maliina Jensen fremviste sit danseprojekt Dans over Hovedet sammen med danser Kate Lawrence.

På Grønlandsbankens sydvendte facade kunne folk se til fra parkeringspladsen, mens dansere, suspenderet flere etager oppe ad bygningen imponerede med deres koreografi.

For Maliina handlede projektet om at tage dansen ud af studiet, ud af teateret, og sætte den ind i bybilledet i en form, som kunne komplementere bygningens arkitektur, og skabe nysgerrighed og undren hos de forbipasserende.

Danseinstallationen foregik i dagene 28.-31. juli, og er produceret af Maliina Jensen i samarbejde med Grønlandsbanken.

Dans over Hovedet – en danseinstallation som får dig til at kigge op er støttet af NAPA, Sermeq Fonden, Nunatta Isiginnaartitsisarfia, GNC Aps. og Vertical Dance Kate Lawrence.

Del

Andet nyt
Dans over Hovedet Maliina Jensen og Kate Lawrence
Kulturen er sprællevende

Danser Maliina Jensen har med støtte fra blandt andre NAPA taget dansen ud af sine rammer, og vækket Nuukborgernes nysgerrighed sammen med danseren Kate Lawrence. Slutningen af juli måned bød ikke blot på solskin og varme, men også på en oplevelse uden lige, da danser

Læs mere »
Man kan nu ansøge til Arktisk Samarbejdsprogram

1. december åbnede ansøgningsrunden for Nordisk Ministerråds arktiske pulje. Den 13. januar vil NAPA holde et webinar om det Arktiske Samarbejdsprogram. Årets store ansøgningsrunde til det arktiske samarbejdsprogram er nu åben. Både nye og tilbagevendende ansøgere kan allerede nu søge midler fra puljen på vores

Læs mere »
Fart på Nordjobb for Grønlandske unge

Billede: I fremtiden kan det være Grønlandske nordjobbere, der serverer her i Geiranger, Norge. Nordjobb er et tilbud til unge i alderen 18-30, som vil tage på sæsonarbejde i et andet nordisk land. Antallet af unge fra Grønland der søger Nordjobb er mangedoblet. Nordjobb er

Læs mere »