Arctic Winter Games Kulturprogram

Arctic Winter Games er et mødested for folkene i Arktis. Det gælder både indenfor idræt men bestemt også indenfor kultur. Hvert af de deltagende folk bidrager med et kulturprogram, hvor unge præsenterer en kulturel performance. NAPA har i mange år haft æren af at organisere det grønlandske kulturbidrag til Arctic Winter Games. NAPA rekrutterer 3-6 unge, og giver dem rammerne til at lave en performance med udgangspunkt i deres ønsker og grønlandsk kultur. Det sker naturligvis med Grønlandsk kunstnerisk ledelse.  

 

De unge skaber sammen både en performance og et workshop-program, som bruges til at skabe kulturel dialog med de andre deltagere. 

 

Til Arctic Winter Games 2024 er det lykkedes også at finde finansiering fra det nordiske Volt-program, så de unge også kan præsentere deres performance og lave kulturudveksling med unge i både Island og Færøerne.  

 

Arctic Winter Games har deltagelse af: 

 

  • Alaska
  • Alberta North 
  • Grønland
  • Northwest Terrietories
  • Nunavik-Quebec
  • Nunavut
  • Sápmi
  • Yokon 

 

I 2024 foregår Arctic Winter Games i Alaska. Se mere på www.awg2024.org  

 

NAPA samarbejder med Grønlands Idrætsforbund –GIF og Nunatta Isiginnaartitsisarfia –NUIS, Nordens Hus i Island og Nordens hus på Færøerne. NAPA modtager støtte fra de grønlandske Tips- og Lottomidler, Nuuk Lokaludvalg, Grønlands Kulturfond og Sermeq Puljen. GIF bidrager via tilskud fra Departement for Kultur, Uddannelse, Idræt og Kirke med støtte til de unges rejse til Alaska. Og VOLT-programmet støtter aktiviteterne i Norden. 

Andre projekter
Nordisk Kulturkontakt, Helsinki
Søg støtte til dit nordiske projekt

Mulighederne for at få støtte til kulturprojekter i Norden er mange. NAPA’s Kulturstøtteprogram er én af dem, men der er mange andre. Flere puljer kan søges via Nordisk Kulturkontakt, som er en nordisk kulturinstitution i Helsingfors i Finland Nordisk Kulturkontakt administrerer Nordisk Ministerråds støtteprogram for

Læs mere »
Giv os din tilbagemelding på Kulturstøtteprogrammet

Har du ansøgt om støtte fra vores kulturstøtteprogram, eller overvejer du at gøre det? Giv os feedback ved at besvare en spørgeskemaundersøgelse! NAPA er ved at evaluere kulturstøtteprogrammet, og derfor indsamler vi viden ved hjælp af denne spørgeskemaundersøgelse. Dine svar bliver brugt til at forbedre

Læs mere »
ÎVA live on stage - from the Nordic Remix case video
“Nordic Remix” – et digitalt musiksamarbejde

Musikalsk storytelling, nordiske medvirkende og samarbejde på tværs af kulturer, musikaliteter og landegrænser. “Nordic Remix”-projektet har modtaget støtte fra NAPAs Kulturstøtteprogram. Bag initiativet står mediekollektivet Are We Europe og de har lavet en video om projektet – se den her Fra projektbeskrivelsen: “Med projektet “Nordic

Læs mere »
Arctic Winter Games auditions er startet

Audition til Arctic Winter Games er startet. I Tasiilaq deltog 21 unge i Tasiilaq i audition i ungdomskulturhuset. Nu starter den digitale audition for alle.  Arctic Winter Games 2024 foregår i Alaska i marts. Grønland og hver af de andre deltagere skal sende en kulturdelegation,

Læs mere »