Arctic Winter Games Kulturprogram

Arctic Winter Games er et mødested for folkene i Arktis. Det gælder både indenfor idræt men bestemt også indenfor kultur. Hvert af de deltagende folk bidrager med et kulturprogram, hvor unge præsenterer en kulturel performance. NAPA har i mange år haft æren af at organisere det grønlandske kulturbidrag til Arctic Winter Games. NAPA rekrutterer 3-6 unge, og giver dem rammerne til at lave en performance med udgangspunkt i deres ønsker og grønlandsk kultur. Det sker naturligvis med Grønlandsk kunstnerisk ledelse.  

 

De unge skaber sammen både en performance og et workshop-program, som bruges til at skabe kulturel dialog med de andre deltagere. 

 

Til Arctic Winter Games 2024 er det lykkedes også at finde finansiering fra det nordiske Volt-program, så de unge også kan præsentere deres performance og lave kulturudveksling med unge i både Island og Færøerne.  

 

Arctic Winter Games har deltagelse af: 

 

  • Alaska
  • Alberta North 
  • Grønland
  • Northwest Terrietories
  • Nunavik-Quebec
  • Nunavut
  • Sápmi
  • Yokon 

 

I 2024 foregår Arctic Winter Games i Alaska. Se mere på www.awg2024.org  

 

NAPA samarbejder med Grønlands Idrætsforbund –GIF og Nunatta Isiginnaartitsisarfia –NUIS, Nordens Hus i Island og Nordens hus på Færøerne. NAPA modtager støtte fra de grønlandske Tips- og Lottomidler, Nuuk Lokaludvalg, Grønlands Kulturfond og Sermeq Puljen. GIF bidrager via tilskud fra Departement for Kultur, Uddannelse, Idræt og Kirke med støtte til de unges rejse til Alaska. Og VOLT-programmet støtter aktiviteterne i Norden. 

Andre projekter
Creative Business Academy International Weekend aflyst

Det er med stor beklagelse, at NAPA skriver for at meddele, at vi desværre er nødt til at aflyse NAPAs internationale event, Creative Business Academy International Mentor Weekend, som var planlagt til slutningen af april. Den uheldige årsag til aflysningen er, at vi simpelthen ikke

Læs mere »
Ansøgningsfrister for sommer og efterår 2023 er ændret

Fristen for ansøgninger på 100.000-200.000 DKK er forlænget til den 15. oktober Fristen for ansøgninger på 100.000 – 200.000 DKK forlænges til d. 15. oktober. Da ansøgningerne skal behandles af NAPAs bestyrelse. Du kan forvente dig svar efter den 11. november. NAPA har ingen ansøgningsfrist

Læs mere »