Arctic Winter Games Kulturprogram

Arctic Winter Games er et mødested for folkene i Arktis. Det gælder både indenfor idræt men bestemt også indenfor kultur. Hvert af de deltagende folk bidrager med et kulturprogram, hvor unge præsenterer en kulturel performance. NAPA har i mange år haft æren af at organisere det grønlandske kulturbidrag til Arctic Winter Games. NAPA rekrutterer 3-6 unge, og giver dem rammerne til at lave en performance med udgangspunkt i deres ønsker og grønlandsk kultur. Det sker naturligvis med Grønlandsk kunstnerisk ledelse.  

 

De unge skaber sammen både en performance og et workshop-program, som bruges til at skabe kulturel dialog med de andre deltagere. 

 

Til Arctic Winter Games 2024 er det lykkedes også at finde finansiering fra det nordiske Volt-program, så de unge også kan præsentere deres performance og lave kulturudveksling med unge i både Island og Færøerne.  

 

Arctic Winter Games har deltagelse af: 

 

  • Alaska
  • Alberta North 
  • Grønland
  • Northwest Terrietories
  • Nunavik-Quebec
  • Nunavut
  • Sápmi
  • Yokon 

 

I 2024 foregår Arctic Winter Games i Alaska. Se mere på www.awg2024.org  

 

NAPA samarbejder med Grønlands Idrætsforbund –GIF og Nunatta Isiginnaartitsisarfia –NUIS, Nordens Hus i Island og Nordens hus på Færøerne. NAPA modtager støtte fra de grønlandske Tips- og Lottomidler, Nuuk Lokaludvalg, Grønlands Kulturfond og Sermeq Puljen. GIF bidrager via tilskud fra Departement for Kultur, Uddannelse, Idræt og Kirke med støtte til de unges rejse til Alaska. Og VOLT-programmet støtter aktiviteterne i Norden. 

Andre projekter
UNLEASH INNOVATION LAB i Grønland

Organisationen UNLEASH er et globalt initiativ med rod i Norden. De arbejder hen imod at skabe en førende platform for innovative løsninger til målene for bæredygtig udvikling ved at engagere unge talenter fra hele verden. I august 2022 var UNLEASH vært for et regionalt Innovation

Læs mere »
Creative Business Academy International Weekend aflyst

Det er med stor beklagelse, at NAPA skriver for at meddele, at vi desværre er nødt til at aflyse NAPAs internationale event, Creative Business Academy International Mentor Weekend, som var planlagt til slutningen af april. Den uheldige årsag til aflysningen er, at vi simpelthen ikke

Læs mere »
Kunst forener

Kunst forener Det synes at være konklusionen fra samtalen om kunst og kultur som resiliens. I år afholdt NAPA et online arrangement på Kulturnatten. 6 kunstnere og kulturarrangører fra den internationale scene blev inviteret til at give deres syn på kunst og kultur som resiliens.

Læs mere »
Bogudgivelse: Qilaappali af Viktoria Joelsen

NAPA og forlaget Arctic Media inviterer til bogudgivelse torsdag den 23. januar klokken 16.30, hvor vi fejrer udgivelsen af bogen Qilaappali, skrevet af Viktoria Joelsen. Siden 2013 har NAPA i samarbejde med forskellige samarbejdspartnere inden for litteraturen udgivet bøger og samlinger skrevet af unge forfatterspirer

Læs mere »