Allatta! 4.0

”Allatta!” betyder ”Lad os skrive!” og er en skrivekonkurrence, som har været afholdt tre gange før i 2013, 2015 og 2018. Tidligere Allatta!-konkurrencer har affødt grønlandske forfatternavne som Niviaq Korneliussen, Sørine Steenholdt og Pivinnguaq Mørch.  

 

Formål 

·     Allatta! 4.0 har til hensigt at vække skrivelysten hos forfatterspirer, som kan bane vejen for ny litteratur i Grønland. Deltagerne skal udfordres i skrivekunsten, hvor de får sat bestemte parametre op for konkurrencen, blandt andet i forhold til emne, genre og længde. 

·     Allatta! 4.0 skal afspejle vores kultur og samfund og dokumentere den tid, vi lever i lige nu. Hvordan tænker unge og voksne i dag, og hvordan fortolker de den traditionelle fortællekultur i en nutidig kontekst? 

·     Allatta! 4.0 skal dokumentere det grønlandske samfund ”indefra” og ud. På den måde bliver litteraturen om os selv fra os selv. 

·     Allatta! 4.0 skal være en del af en større proces med at skriftliggøre en mundtlig tradition for fortællinger, således at den bliver tilgængelig for et bredere ikke-grønlandsk publikum. 

·     Allatta! 4.0 skal udbrede kendskabet til grønlandsk og inuitisk kultur og tro. 

·     Allatta! 4.0 skal sætte fokus på behovet for varige initiativer for udvikling af forfatterpotentiale i Grønland. 

 

Allatta! 4.0 er en unik mulighed for at fremelske og dyrke et forfatterpotentiale, som allerede er til stede i Grønland. Grønlandsk mundtlig fortælletradition står stadig stærkt i befolkningen, og Allatta! 4.0 fokuserer på at understøtte overgangen fra mundtlig fortællekultur til skriftlig. Derfor har vi valgt et tema, der tager udgangspunkt i en stærk, grønlandsk tradition for uhyggelige fortællinger. I projektet ligger en kompetenceopbygning og -vedligeholdelse af litterære talenter, som skal komme det grønlandske litterære miljø til gode på langt sigt. Samtidig tilbyder projektet et talerør for grønlandske stemmer og en mulighed for at dele arktiske perspektiver med resten af Norden og Arktis. 

 

 

Projektet ejes af NAPA og Kalaallit Atuakkiortut (Grønlands Forfatterforening). Sidstnævnte har en solid indsigt og erfaring med det litterære miljø i Grønland. Projektledelsen ligger hos NAPA. 

Del

Andre projekter
Grønlandske kreative iværksættere med til global event

4-5. juni 2023 deltog Bolt Lamar og Angunnguaq Larsen fra Grønland i den internationale begivenhed Creative Business Cup. Creative Business Cup samler iværksættere i de kreative erhverv fra hele verden og giver den forretningsmuligheder og netværk. Grønland har mange dygtige kreative indenfor alle kulturformer. Nogle

Læs mere »
NAPAs direktør, Anne Mette Gangsøy ude i naturen
Et taknemligt farvel og tak

Efter en kort, men mindeværdig tid med Anne Mette Gangsøy som direktør for NAPA, er det snart tid til at sige farvel til hende. Det gør vi så med taknemlighed for alt det Anne Mette har gjort i sin tid hos os. Anne Mette Gangsøy

Læs mere »
Giv os din tilbagemelding på Kulturstøtteprogrammet

Har du ansøgt om støtte fra vores kulturstøtteprogram, eller overvejer du at gøre det? Giv os feedback ved at besvare en spørgeskemaundersøgelse! NAPA er ved at evaluere kulturstøtteprogrammet, og derfor indsamler vi viden ved hjælp af denne spørgeskemaundersøgelse. Dine svar bliver brugt til at forbedre

Læs mere »