På vegne af NORA er vi i NAPA glade for at meddele, at tilmeldingen til Generation Nordic som finder sted på Færøerne 12.-15. september 2026, nu er åben.
Generation Nordic samler engagerede og samfundsbevidste unge for at dele idéer, diskutere fælles udfordringer og udforske nye måder at forme fremtiden for Norden på. Sammen har vi fokus på trivsel, bæredygtig udvikling og samarbejde på tværs af grænser.
Programmet omfatter inspirerende oplæg, interaktive workshops og gode muligheder for at skabe nye forbindelser med andre unge, der ønsker at bidrage til en bedre fremtid for vores nordiske samfund.
Deltagelse er fuldt finansieret for de udvalgte deltagere, og ansøgningsfristen er den 1. juni 2026.
I kan finde mere information og ansøgningsskemaet her.
Nutaarsiassat takunngitsoorpigit?

Mere samarbejde mellem unge Inuit og Sámi i fremtiden
Unge på tværs af Arktis deler erfaringer og skaber samarbejder, der giver dem både fællesskab og kontrol over egen fremtid Projektet, Naapitta – Let´s meet! løb af stablen den første weekend af september, hvor grønlandske og samiske unge mødtes i Nuuk og udforskede forskelle og

Søg sæsonjob i hele Norden med Nordjobb!
Er du mellem 18 og 30 år? Kan du forestille dig, at du arbejder på en gård i Island, i et cafeteria i Norge eller som receptionist på Færøerne? Eller måske som fotoguide i finsk Lapland? Med Nordjobb kan du søge sæsonjob i hele Norden.

Arktisk Samarbejdsprogrammets midler uddelt: Bæredygtige projekter i Grønland får støtte
Nordisk Ministerråds pulje for Arktisk Samarbejdsprogram, som har til formål at fremme nordisk internationalt samarbejde i – og til gavn for Arktis, har uddelt midler til en række spændende projekter, heriblandt til Siu-Tsiu og MIO. Nordisk Ministerråds Arktiske Samarbejdsprogram, administreret af NAPA – Nordens Institut

NNK 25.-28. maj 2023
i støbeskeen
Nuuk Nordisk Kulturfestival 2021 blev et åndehul og en pejling mod lysere tider. Kunstnere og aktører i alle former og farver gæstede Nuuk ved udgangen af oktober. Ca. 2500 gæster over 4 dage. 200 kunstnere og aktører fra hele verden, der skulle udstille og underholde