100 portrætter
Initiativet til skriveworkshopperne kommer fra den franske fotograf Charlotte Lakits, der har lavet flere kunstprojekter i Grønland. Blandt andet har hun deltaget på Nuuk Nordisk Kulturfestival 2019, hvor hun fik støtte af NAPAs Kulturstøtteprogram. Med sit aktuelle projekt, Who We Are, spørger hun nutidens ungdom i Grønland hvem de er.
Målet er at samle 100 portrætter af den nye generation. De skal vise al den mangfoldighed og de ressourcer der findes hos de unge i Nuuk. Skriftlige og fotografiske portrætter – fotograferet af Charlotte og skrevet af de unge selv.
Det startede som et dokumentarprojekt om de unge i Nuuk og som et oprør mod fordomme om grønlændere og tendensen blandt fotografer til at foretrække æstetik frem for etik.
“Jeg kommer fra Frankrig og det billede folk har af Grønland i mit hjemland, er langt fra virkeligheden. Det er dramatiseret, romantiseret, altså ikke ærligt. De fleste fotografer kommer herop i kort tid, skyder nogle naturbilleder og snakker ikke med folk”, fortæller Charlotte Lakits.
Skrivning er en superkraft
For at hjælpe de medvirkende i gang med skriveriet inviterede hun forfatterne Pivinnguaq Mørch (GL) og Per Bloch (DK) til at medvirke. Sammen har de før lavet skriveworkshops for Nunatta Atuagaateqarfia, Landsbiblioteket i Nuuk. Pivinnguaq Mørch har været nomineret til Nordisk Råds Litteraturpris og har udgivet både børnelitteratur, noveller og digte. Per Bloch er ud over sit kunstneriske virke også kommunikationsansvarlig på NAPA og på den måde støttede NAPA ikke med penge fra Kulturstøtteprogrammet, men med interne ressourcer til de skriftlige udfoldelser.
For at motivere deltagerne til at skrive delte Pivinnguaq Mørch og Per Bloch ud af deres foretrukne skriveværktøjer og fortalte om deres egne udgivelser og skriveprocesser. Deltagerne valgte selv, om de ville skrive på grønlandsk, engelsk eller dansk.
“Jeg håber, at de unge vil huske, at de kan altid sætte sig ned og skrive. Når de er vrede eller når de er glade – uanset hvad de føler eller tænker, de kan altid skrive det og få det ud. Ord er vigtige og det at kunne udtrykke sig med ord er, efter min mening en superkraft,” afrunder Charlotte Lakits.
Besøg Charlotte Lakits’ hjemmeside
Læs om Pivinnguaq Mørchs novelle- og digtsamling, “Arpaatit qaqortut” (“De hvide løbesko”), som var nomineret til Nordisk Råds Litteraturpris.
Læs om Per Blochs spoken word-projekt, “Vi skal noget sammen”, skabt i Grønland med flere grønlandske medvirkende.
Billeder af Charlotte Lakits og NAPA
Andet aktuelt

Nordisk Råd hylder kunst og kultur: Nomineringer fra Grønland er af høj kvalitet
Den 31. oktober vil Operaen i Olso være centrum for fejring af nordisk kunst- og kultur, når Nordisk Råd uddeler deres prestigefyldte priser. Årets begivenhed samler en imponerende samling af kunstnere, forfattere, musikere og filmskabere fra hele Norden for at anerkende deres bemærkelsesværdige bidrag til

Allatta!-vinder får Nordisk Råds Litteraturpris 2021
Nordisk Råds Litteraturpris er for første gang blevet tildelt en grønlandsk forfatter, da Niviaq Korneliussen den 2. november vandt prisen. Skuespilhuset i København er ved at falde til ro igen. Tina Dickow er netop gået af scenen efter at have leveret sangen ”Hjertestorm” sammen med

Et tilbageblik på Suialaa Arts Festival 2025
Suialaa Arts Festival 2025 blev afholdt i Nuuk den 23.–26. oktober. Festivalen er Grønlands største tilbagevendende kulturfestival, som afholdes hvert andet år. NAPA er stolt medejer af festivalen sammen med Kommuneqarfik Sermersooq. I år udfoldede festivalen sig over hele Nuuk med koncerter, teater, danseforestillinger, udstillinger, litteraturarrangementer, seminarer, workshops

Et resilient Arktis starter med en resilient digital infrastruktur
Digital Arctic Futures-konferencen satte fokus på fremtidens internet i Grønland og Arktis. Internettet er blevet en uundværlig del af hverdagen i Arktis. Det bruges til alt fra kortbetaling og e-boks, til Netflix, jagtbeviser og debat på Facebook. Men i takt med at afhængigheden stiger, vokser