
2 unge grønlændere med på nordisk ungemøde
På billedet fra venstre ses Karen Olsen-Lyberth, færingen Sanna Nolsøe-Djurhuus og Nina Titussen fra Sukorseq. Foto: Morten Rude
2 unge grønlændere fra Sorlak og Sukorseq har været på Ungetræning sammen med en masse andre unge fra hele Norden d. 1.-3. oktober 2021.
50 unge fra de 8 nordiske lande har været på Ungdomsøen ved København til Ungetræning, hvor de sammen har udviklet spændende projekter på tværs af landene. Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF) står bag projektet ”Nordens Unge i Bæredygtige Fællesskaber” (NUBF) i samarbejde med det danske Børne- og Undervisningsministeriet. NAPA har været koordinator for den grønlandske deltagelse, og sidder i styregruppen, der skal bedømme ansøgningerne til en Ungepulje.
Formålet med projektet er at skabe nye stærkere bånd og bæredygtige fællesskaber mellem unge i de nordiske lande. Ungetræningen er en fysisk mødeplads, hvor de unge mødes og udvikler idéer sammen. Der er tilknyttet en pulje – Den Nordiske Ungepulje – som vil finansiere aktiviteter udviklet og afviklet af de unge. Med midler fra puljen kan unge selv skabe fysiske mødepladser, hvor aktiviteten og temaet er defineret af, hvad der er meningsfuldt for dem.
”Jeg lærte at skrive en ansøgning, og fandt flere andre nordiske unge som jeg kan arbejde sammen med. Især fandt jeg sammen med unge fra Færøerne. Vi har lige nu planer om at udvikle et vandreprojekt for unge fra Grønland og Færøerne, og derefter søger vi til puljen. Vi vil gerne udvikle vandreture fra Sisimiut til Kangerlussuaq. De unge vil lære at stole mere på sig selv på vandreturen. De skal heller ikke på forhånd have tænkt på rejseudgifter, da det er meget dyrt at rejse til Grønland”, siger Karen Olsen-Lyberth, bestyrelsesmedlem fra Sorlak, der allerede selv har vandret den omtalte rute og har andre fremtidige projekter i tankerne. Nina Titussen fra Sorlak deltog også i Ungetræningen.
Hvem kan søge?
Alle selvorganiserede ungegrupper og ungdomsforeninger i Norden, som har en god idé til en sej aktivitet, kan gå sammen på tværs af mindst 2 lande og søge midler til aktiviteten gennem projektets aktivitetspulje. Hvis aktiviteten involverer 2 lande, kan der søges om 10.000-70.000 DKK, og hvis aktiviteten involverer 3 eller flere lande, kan der søges om 10.000 -100.000 DKK.
Fælles for alle aktiviteter skal være, at de skal være baseret på frivilligt arbejde og at de unge selv skal have ansvar for udviklingen og gennemførelsen af projektet. Der er to spor til ungetræningen: 1) Aktiviteterne skal have indarbejdet et eller flere af FN’s Verdensmålene, og 2) Inkluderende fællesskaber.
Andet nyt

Naapitta – Let’s meet! NAPA og Sorlak søger unge deltagere til kulturel udveksling med samiske unge
Nordens Institut i Grønland og Sorlak går sammen med Dansk Ungdomsfællesråd om kulturudveksling med Sámi. Her er en enestående mulighed for unge i Nuuk. NAPA, Nordens Institut i Grønland, og Sorlak, fællesrådet for børne- og ungdomsorganisationen i Grønland, er i samarbejde med Dansk Ungdoms Fællesråd

Små sprog, stor betydning – Seminar og litteraturfestival for de små sprog
Sprog kan bære en kultur. Måden, vi taler med hinanden på, er med til at danne relationer, og måden, vi taler om vores samfund på, er med til at skabe nye verdenssyn. Derfor er det vigtigt at bevare, bruge og udvikle ens modersmål – ikke

Arktisk Samarbejdsprogram i Grønlands hænder
10 millioner danske kroner. Så meget står Nordisk Rådgivningskomité for Arktis (NRKA) til at skulle uddele årligt til projekter, der arbejder for arktisk bæredygtighed. Den åbne pulje bestemmes årligt, og det endelige beløb fastsættes i december. På Nordisk Råds 73. Session blev det endeligt besluttet,

En god omgang farvel og tak!
Malin Corlin, som har arbejdet på NAPA i omkring 2,5 år nu, tager et skridt væk og starter et nyt liv. Hun skal nemlig flytte til Bornholm sammen med familien, og forlader derfor NAPA i slutningen af maj. Så vi siger farvel og tak, for