Vestnordisk Dag 2025: Misinformation og fremtidens demokrati til debat

Hvordan sikrer vi åbne, tillidsfulde demokratier i en tid med fake news, tech-giganter og kunstig intelligens? Hvad sker der med den demokratiske samtale, hvis ikke vi kan se forskel på sande og falske historier?

Information

Dato

23.09.2025

Tid

16:30 – 18:00

Sted

Katuaq
Imaneq 21
3900 Nuuk
Grønland

Type

Seminar

I en tid, hvor små samfund presses af globale tech-interesser, og hvor sociale medier bruges som slagmark for misinformation og påvirkningskampagner inviterer Nordisk Ministerråd, NAPA, Vestnordisk råd og Naalakkersuisut til debat om fremtidens demokrati. Kom og vær med, når eksperter, journalister og politikere mødes til en vigtig samtale om misinformation og demokratiets fremtid i Vestnorden!

Arrangementet afholdes på dansk med tolkning til grønlandsk. 

Program

Velkomst og introduktion: Unni Kløvstad, afdelingschef hos Nordisk Ministerråd

Åbningstale: Kim Kielsen, formand for Vestnordisk Råd

Indledende oplæg og moderatorrolle: Signe Ravn-Højgaard, Ph.D, direktør for Tænketanken Digital Infrastruktur.

Paneldiskussion med:

  • Irene R. Jeppson, Nyhedschef hos KNR. 
  • Nivi Olsen, Naalakkersuisoq for Uddannelse, Kultur, Idræt og Kirke
  • Aviaq Fleischer, Adjunkt ved Grønlands Universitet
  • Elfa Ýr Gylfadóttir, Direktør for den Islandske Mediekommission


Efter seminaret vil der være en åben reception i Katuaq med forfriskninger og kulturindslag.

Del

Gik du glip af disse nyheder?
Qimusseq af Glenn Gear og AneMarie Ottosen

NAPA ønsker alle en fredfyldt juletid ved at dele kunstværket Qimmusseq, som kan fungere som en mental pause for dem, der oplever det. Tak til Glenn Gear og AneMarie Ottosen for at lade os dele deres værk både under Suialaa Arts Festival i Nuuk og

Læs mere »
Forfatterportrætter
Mød de nominerede til Nordisk Råds Litteraturpris

Den 14. april er der premiere på en ny serie med livestreamede forfattersamtaler med de nominerede til Nordisk Råds Litteraturpris. Hver uge skal vi møde nogle af de aktuelle forfattere for at tale om overlevelse, galskab, relationer, rejselyst, forfald og andre perspektiver, som deres værker

Læs mere »
Kunst forener

Kunst forener Det synes at være konklusionen fra samtalen om kunst og kultur som resiliens. I år afholdt NAPA et online arrangement på Kulturnatten. 6 kunstnere og kulturarrangører fra den internationale scene blev inviteret til at give deres syn på kunst og kultur som resiliens.

Læs mere »