
Drømmer du om at udgive en bog, lave en film, tage på turné med din musik eller andet?
NAPA og Nunafonden inviterer til en fondsaften onsdag den 22. januar i Katuaqs lillesal. På fondsaftenen kan man høre, hvilke fonde der kan støtte dit næste kulturprojekt, og hvordan du kan søge støtte.
Arrangementet finder sted fra kl. 19:00 til 21:00 og vil inkludere korte præsentationer fra repræsentanter for forskellige fonde og støtteprogrammer. Arrangementet bliver Live-streamet på Facebook og Youtube.
Oplægsholdere: NAPA – Nordens Institut i Grønland, Den Grønlandske Fond, Tips og lottomidlerne, Grønlands Kunstfond, Sermeq Puljen, Nuna Fonden, Nuuk Lokaludvalg og bygdepuljer.
Programmet for aftenen er som følger:
- 19:00 – 19:05: Velkomst ved Susanne Andreasen, NAPA
- 19:05 – 19:13: NunaFonden
- 19:13 – 19:20: Grønlands Selvstyres Kunstfond
- 19:20 – 19:27: Tips- og Lottomidlerne
- 19:27 – 19:35: Den Grønlandske Fond
- 19:35 – 19:45: Sermeq Puljen, Nuuk Lokaludvalg og bygdepuljer
- 19:45 – 19:55: NAPA – Kulturstøtteprogram og Nordens Arktis Program
- 19:55 – 20:05: Pause
- 20:05 – 21:00: Spørgsmål og henvendelser
Fondsaftenen er gratis og åben for alle, og der vil være mulighed for at stille spørgsmål og få individuel vejledning efter præsentationerne. For dem, der ikke kan være til stede i Nuuk, vil arrangementet også blive livestreamet.
Vi håber, at dette kan blive en årligt tilbagevendende begivenhed.
For yderligere information kontakt:
Direktør: Susanne Andreasen
Kommunikationsansvarlig: Malik Brøns
Gik du glip af disse nyheder?

Storytelling-projekt forankrer FNs Verdensmål hos mennesker i Norden – og du kan deltage
Nordiske Naturfortællinger (Nordic Nature Narratives) fokuserer på menneskenes fortællinger og undersøger natursyn på tværs af generationer og kulturer i Norden. Projektet gennemføres i Grønland, Nordnorge og Danmark i perioden 2021-2022. Ved at lære om naturens indvirkning på vores liv og bæredygtig udvikling bidrager projektet til

Priskonkurrence om Energi i Arktis
Nordisk Energiforskning (NEF) har til formål at støtte det nordiske energisamarbejde. I led med dette afholder de et Nordic Energy Challenge hvert år, hvor aktører inden for energisektorerne kan indsende deres idéer for årets konkurrence-tema. Dette år er temaet Energi i Arktis. Her vil du

15. oktober er der frist for projekter op til 200.000 kr. i NAPAs kulturstøtteprogram
NAPA – Nordens Institut i Grønland – modtager mange gode ansøgninger i vores kulturstøtteprogram. Men få hvor kultur skaber en bæredygtig fremtid. Vi efterlyser især projekter der kombinerer kultur med bæredygtighed. Ansøgningsfristen for projekter mellem 100.000 og 200.000 kroner er den 15. oktober 2023. NAPAs

Små sprog, stor betydning – Seminar og litteraturfestival for de små sprog
Sprog kan bære en kultur. Måden, vi taler med hinanden på, er med til at danne relationer, og måden, vi taler om vores samfund på, er med til at skabe nye verdenssyn. Derfor er det vigtigt at bevare, bruge og udvikle ens modersmål – ikke