NAPAs kulturstøtteprogram har uddelt de sidste midler for året. Det betyder, at der ikke vil være penge til at uddele i Kulturstøtteprogrammet den 15. december.
Der har været stor interesse i Kulturstøtteprogrammet. Mange har set mod NAPA som en værdifuld ressource, og vi takker alle ansøgere for deres ansøgninger.
Vi ser frem til at genoptage uddelingen af støttemidler i 2024, hvor den næste ansøgningsfrist er den 15. januar. I 2024 vil der være 3.000.000 kroner til uddeling fra Kulturstøtteprogrammet.
Vi ønsker jer alle en glædelig jul og godt nytår fra NAPA.
Læs mere om Kulturstøtteprogrammet her.

Nordisk Ministerråd har fortsat fokus på udvikling, vækst og velstand i Arktis. Gennem det særlige støtteprogram, Nordens Arktis Program (NAP), har Nordisk Ministerråd støttet projekter i Arktis og Grønland i 30 år. Der er frist til ansøgning af puljen den 15. februar. Nordens Arktis Program

Nuuk Nordisk Kulturfestival 2021 blev et åndehul og en pejling mod lysere tider. Kunstnere og aktører i alle former og farver gæstede Nuuk ved udgangen af oktober. Ca. 2500 gæster over 4 dage. 200 kunstnere og aktører fra hele verden, der skulle udstille og underholde

Nordisk Ministerråds åbne pulje til samarbejder i Arktis, Nordens Arktis Program uddeler i år samlet 10,3 mio. DKK til 23 projekter af høj kvalitet. Programmet administreres af Nordens Institut i Grønland, NAPA, i samarbejde med Ilisimatusarfik. Nordens Arktis Program 2025–2027: Et resilient Arktis har i

Er du mellem 18 og 30 år? Kan du forestille dig, at du arbejder på en gård i Island, i et cafeteria i Norge eller som receptionist på Færøerne? Eller måske som fotoguide i finsk Lapland? Med Nordjobb kan du søge sæsonjob i hele Norden.