NAPA lancerer Creative Business Academy Greenland d. 23. november
Kulturen i Grønland er unik, og der er mange dygtige kreative her i landet. Det gælder både inden for design og kunsthåndværk, mode, film og musik. Men vi udnytter ikke de forretningsmæssige potentialer der er i de kulturelle og kreative erhverv. Det vil NAPA være med til at lave om på. Derfor lanceres nu et akademi, der skal sætte fokus på forretningsudvikling i de kreative erhverv.
For at udvikle de kulturelle og kreative erhverv, må vi tage udgangspunkt i deres udviklingsbehov. Når Creative Business Academy lanceres d. 23. november, er det derfor med fokus på at lytte til de kreative. Den officielle lancering af Creative Business Academy finder sted hos NAPA, den 23. november kl. 18:30.
”Vi har netop valgt ideen om et akademi, fordi læring er i fokus; at vi lærer ad hinanden, lærer ad omverdenen og at andre lærer af Grønland”, siger Søren Würtz, Direktør i NAPA.
Aftenen byder på temapræsentationer fra en række brancher inden for musik, kunst, kunsthåndværk, film og mode. Fokus vil være på forretningsudvikling og internationalisering. Efter disse præsentationer vil NAPA præsentere egne ideer til, hvordan vi kan støtte de kreative erhverv i de kommende år.
Deltag i lanceringen af Creative Business Academy Kalaallit Nunaat og vær med til at forme fremtiden for Grønlands kreative erhverv. Vi ser frem til en aften med spændende diskussioner og idéudveksling.
Arrangementet er gratis, og NAPA vil servere lette sandwichs, kaffe, te og sodavand.
Analyse af kulturelle og kreative erhverv
For at sikre at behovene i de kulturelle og kreative erhverv afdækkes, vil NAPA også igangsætte en analyse af de kreative og kulturelle erhverv i Grønland: Hvem er de kreative i Grønland? Og hvad er deres rammer og deres ambitioner? Hvilke barrierer er der for deres udvikling. Og meget mere.
Målgruppen for analysen er alle kreative – uanset om de er enkeltpersoner eller kreative virksomheder. Og uanset om man primært arbejder med sit kreative erhverv, eller om man har det som sideerhverv. Eller om man blot drømmer om at bruge sine kreative evner i fremtiden.
Målet er at få en stor del af alle de mange kreative til at besvare spørgsmålene, så svarene bedst muligt repræsenterer de kreative her i landet. Det giver det bedste afsæt for at lave tilbud, der skaber karrieremuligheder og forretningsmuligheder for landets kreative.
Om NAPA
NAPA – Nordens Institut i Grønland er en kulturinstitution under Nordisk Ministerråd og har kontor i Grønlands hovedstad Nuuk. Vi udvikler, støtter og stimulerer det grønlandske og nordiske kulturliv med særlig vægt på børn og unge. Vi uddeler støtte til både professionelle og amatører, og vi udvikler vores egne projekter i samarbejde med andre nordiske og grønlandske kulturaktører.
Gik du glip af disse nyheder?

New Arctic Kitchen – lokal mad fra Arktis på nye måder
Nordiske Ministerråd har støttet New Arctic Kitchen, et projekt om mad og turisme, hvor lokale råvarer fra Arktis tilbydes turister på en enkel og indbydende måde. Det er sket igennem Nordens Arktis Program. New Arctic Kitchens mål er at skabe lokal stolthed over traditionelle kød-

“Nordic Remix” – et digitalt musiksamarbejde
Musikalsk storytelling, nordiske medvirkende og samarbejde på tværs af kulturer, musikaliteter og landegrænser. “Nordic Remix”-projektet har modtaget støtte fra NAPAs Kulturstøtteprogram. Bag initiativet står mediekollektivet Are We Europe og de har lavet en video om projektet – se den her Fra projektbeskrivelsen: “Med projektet “Nordic

Grønlandske kultursamtaler i Norden: Kulturpolitik
Det er en målsætning at forbedre forholdene for kunstnere, men kan ikke imødekomme alle ønsker om større bevillinger, fortæller kulturminister, Peter Olsen. Lyt eller se samtalen. NAPA har i de sidste par uger udgivet Grønlandske samtaler i Norden i samarbejde med kunst- og kulturaktører i

Et tilbageblik på Suialaa Arts Festival 2025
Suialaa Arts Festival 2025 blev afholdt i Nuuk den 23.–26. oktober. Festivalen er Grønlands største tilbagevendende kulturfestival, som afholdes hvert andet år. NAPA er stolt medejer af festivalen sammen med Kommuneqarfik Sermersooq. I år udfoldede festivalen sig over hele Nuuk med koncerter, teater, danseforestillinger, udstillinger, litteraturarrangementer, seminarer, workshops