Nordens unge musikere
GFD Collective, en samling af forskellige musikere fra henholdsvis Grønland, Færøerne og Danmark fik afholdt workshops og koncerter i Grønland i slutningen af 2021. Deres mål? At vække opmærksomhed og interesse for nordens individuelle kulturer, identiteter og sprog igennem den musik som de laver i fællesskab.
GFD Collective er en samling af rappere, sangere, sangskrivere og musikproducenter fra Grønland, Færøerne og Danmark. Kvinderne som etablerede gruppen er sanger og musikproducer Vibeke Falden, og co-projektleder Sanne Wiwe som har baggrund i teater, kulturel projektledelse, musikbooking og tour management. Sammen fik de samlet en gruppe tilbage i 2019 og fik indspillet 10 numre. Derefter startede planlægningen for gruppens musikproduktionscamp, albumprojekt og workshop- og koncertturné, alt i én!
En op-og-ned tur
I den seneste tid har det ikke været let at afholde arrangementer inden for Grønland. Det samme gjaldt for GFD Collective.
– Corona fik i den grad stukket en kæp i hjulet på projektet. Vi fik bevilliget 100.000 fra NAPA i 2020, så vi kunne tage på turné i Grønland, og efterfølgende skulle vi havde taget på turné i Færøerne i 2021 og i Danmark på et senere tidspunkt. Vi endte med at rejse til Sisimiut og Ilulissat, mens vores tur til Nuuk blev aflyst grundet skærpede restriktioner. Men vi nåede vores mål! Vi tog et par krøllede omveje her og der, men vi nåede frem, siger projektleder Sanne Grothe Wiwe.
En mix af sjov og læring
Gruppen genforenede sig i Grønland den 10. november 2021, og rejste igen den 20. november 2021. Inden for disse dage blev der opført et to-dags workshop i Sisimiut og et tre-dags workshop i Ilulissat, mens der også blev afholdt koncerter i byerne, hvor der samlet var omkring 25 børn og unge, som deltog i workshopsene.
Koncerterne blev arrangeret af Arctic Sounds – Music Festival, som også var med til at støtte projektet. Du kan se, hvad der skete i løbet af de forskellige dage på GFD Collectives Facebook side her.
Workshopsene blev afholdt for unge mellem 15 og 20 år, hvor de fik chancen for at skrive og indspille deres egne melodier og lyrik. I løbet af workshopsene havde de unge et par instruktører, som viste, hvordan en musikproces foregår fra skrift til indspilning.
Du kan lytte til de færdige værker fra workshopsene i Sisimiut her og fra Ilulissat her. Du kan også lytte til GFD Collectives egne værker her.
– Vi afholdt workshopsene, så de lokale unge i byerne kunne prøve sig af med de arbejdsmetoder, som vi selv bruger, og måske få en smag for det og arbejde videre med musik i fremtiden. Derefter gør vi alt, hvad vi kan for at holde fast på de unge, som vi har været i kontakt med. Dette foregår via de sociale medier, hvor vi kørende holder folk opdateret med, hvad der foregår i GFD Collective, siger Sanne.
GFD Collective har løbende optaget deres dage og aktiviteter i Grønland med hjælp fra Malene Porup, som var deres fotograf igennem turen. Malene samlede de forskellige klip fra tiden i Grønland i en dokumentar. Dokumentaren indeholder interviews med både medlemmerne i kollektivet og med workshops deltagerne. Du kan se dokumentaren for neden.
Derudover kan du følge med i GFD Collective via deres Facebook og Instagram.
- Børn og unge, Grønland, Identitet, Kultur, Musik, Norden, Nyt, Støttede projekter
- Foto af Nuka Kristiansen
Del
GFD Collective medlemmer:
Sanne Grothe Wiwe – medstifter af GFD Collective sammen med Vibeke, (fra Danmark).
Musikere fra Grønland: Zika, Jens Kleist og Hans-Ole Amossen.
Musikere fra Danmark: Vibeke Falden, Banditte og Fjer.
Musikere fra Færøerne: Jasmin, Silvurdrongur, Harald Fonsdal Johannesen og Karl Andrias Stórá.
Gik du glip af disse nyheder?

Storytelling-projekt forankrer FNs Verdensmål hos mennesker i Norden – og du kan deltage
Nordiske Naturfortællinger (Nordic Nature Narratives) fokuserer på menneskenes fortællinger og undersøger natursyn på tværs af generationer og kulturer i Norden. Projektet gennemføres i Grønland, Nordnorge og Danmark i perioden 2021-2022. Ved at lære om naturens indvirkning på vores liv og bæredygtig udvikling bidrager projektet til

Webinar om Nordens Arktis Program – og hvordan man søger
Arbejder du med projekter, der styrker civilsamfundet og den bæredygtige udvikling i Arktis og på tværs af Norden, eller kunne du tænke dig at gøre det i fremtiden? Så er dette webinar noget for dig. Deltag i NAPA’s online introduktion til Nordens Arktis-program (NAP) – et støtteprogram under Nordisk

15. oktober er der frist for projekter op til 200.000 kr. i NAPAs kulturstøtteprogram
NAPA – Nordens Institut i Grønland – modtager mange gode ansøgninger i vores kulturstøtteprogram. Men få hvor kultur skaber en bæredygtig fremtid. Vi efterlyser især projekter der kombinerer kultur med bæredygtighed. Ansøgningsfristen for projekter mellem 100.000 og 200.000 kroner er den 15. oktober 2023. NAPAs

Pauliina Oinonen bliver konstitueret direktør i NAPA
For at sikre en god overgang indtil en ny direktør er ansat, er det blevet besluttet at konstituere en midlertidig direktør i NAPA. Søren Würtz, direktør i NAPA, Nordens Institut i Grønland, har meddelt sin beslutning om at forlade sin stilling i NAPA pr. 30.