
Mød folkene bag NAPA: Ivaana Olsvig Brandt
Mange af jer ved sikkert, hvad NAPA laver, men hvem er vi? I øjeblikket repræsenterer NAPA, Nordens Institut i Grønland, fire nordiske lande: Grønland, Danmark, Norge og Finland. I dag præsenterer vi vores eventkoordinatorelev Ivaana Olsvig Brandt.
Ivaana er født i Odense, Danmark, men hun har boet i Nuuk, siden hun var fem år gammel. Hun studerer på NEXT i København som eventkoordinator. I øjeblikket er hun i lære hos NAPA for at få praktisk erfaring. Hun startede i NAPA i december 2024.
Da hun virkelig er interesseret i de emner, NAPA arbejder med, beskriver hun arbejdet hos NAPA som en drøm, der går i opfyldelse:
“Kultur, kommunikation og identitet betyder meget for mig. Jeg er især interesseret i at udforske og forstå dynamikken mellem Grønland og Norden. At få mulighed for at arbejde hos NAPA med eventplanlægning føles som en drøm, der går i opfyldelse.”
Nye spændende projekter
Ivaana siger, at starten på året har været spændende og fuld af lærerige oplevelser. Hun er involveret i flere projekter og opgaver, såsom planlægning af Arctic Winter Games 2026 og en bogturné for Allatta!. “Allatta!” betyder “Lad os skrive!” og er en skrivekonkurrence, der er blevet afholdt fire gange i 2013, 2015, 2018 og 2024. Dette efterår vil Allatta! på bogturné i Grønland.
Sammen med NAPA’s direktør Susanne planlægger Ivaana det kulturelle program for Arctic Winter Games, som NAPA skal lave. Legene afholdes i Whitehorse, Canada i marts 2026. Snart begynder NAPA at rekruttere grønlandske unge til at skabe forestillingen.
Ivaana glæder sig til at komme i gang med begge projekter:
“Jeg ser virkelig frem til at fortsætte forberedelserne til Arctic Winter Games 2026 og Allatta!”
Takket være Ivaana har NAPAs kontor nu fået et friskt nyt look – hun ryddede op i arkiverne, genbrugte, hvad hun kunne, og sammen med sin søster og NAPA-teamet fik hun makeoveren til at ske.
Lær Ivaana at kende
I sin fritid elsker Ivaana at gå ture og slappe af. Hun er også meget passioneret omkring sine forskellige hobbyer:
“Jeg er en total musiknørd, jeg kan bruge timer på at dykke ned i albums, opdage nye kunstnere eller være helt opsat på Beyoncés liveoptrædener. Jeg dykker ned i film og tv-shows, og jeg elsker at være kreativ med perlesmykker, selvom min perlesamling er lidt ude af kontrol. Mine hobbyer er måske ikke vilde, men de holder mig glad.”
Til sidst spurgte vi, hvad er Ivaanas yndlingsord på hendes modersmål grønlandsk:
Asasara = min kære/elskede
Kontakt Ivaana
Folk kan kontakte Ivaana angående arrangementer. Hvad enten det er spørgsmål om kreative ideer til arrangementer eller samarbejdsmuligheder, hjælper hun gerne. Hun kan støtte planlægning, koordinering og udvikling af ideer, der hjælper med at bringe mennesker sammen gennem kultur og kreativitet.
Du kan kontakte Ivaana på grønlandsk, dansk eller engelsk.
+299 24 12 96
ivaana@napa.gl
Gik du glip af disse nyheder?

Nordisk Råd hylder kunst og kultur: Nomineringer fra Grønland er af høj kvalitet
Den 31. oktober vil Operaen i Olso være centrum for fejring af nordisk kunst- og kultur, når Nordisk Råd uddeler deres prestigefyldte priser. Årets begivenhed samler en imponerende samling af kunstnere, forfattere, musikere og filmskabere fra hele Norden for at anerkende deres bemærkelsesværdige bidrag til

Søg sæsonjob i hele Norden med Nordjobb!
Er du mellem 18 og 30 år? Kan du forestille dig, at du arbejder på en gård i Island, i et cafeteria i Norge eller som receptionist på Færøerne? Eller måske som fotoguide i finsk Lapland? Med Nordjobb kan du søge sæsonjob i hele Norden.

Søg støtte til dit nordiske projekt
Mulighederne for at få støtte til kulturprojekter i Norden er mange. NAPA’s Kulturstøtteprogram er én af dem, men der er mange andre. Flere puljer kan søges via Nordisk Kulturkontakt, som er en nordisk kulturinstitution i Helsingfors i Finland Nordisk Kulturkontakt administrerer Nordisk Ministerråds støtteprogram for

Viktoria Joelsen vinder voksenudgaven af Allatta!: Jeg træder ind i en ny verden
Romanen ”Qilaappali” er en fortælling om en drengs opvækst i Østgrønland fra 1930’erne. For to år siden genstartede NAPA skrivekonkurrencen, Allatta!, for fjerde gang, og for første gang en skrivekonkurrence for voksne. Op til deadline i december 2023 modtog vi 4 romaner. Blandt de fire