Malerier fra drømmeworkshop i Sisimiut

Tamassa: Rådgivning om ansøgning

Få hjælp til din ansøgning eller dit projekt

 

Kan jeg søge NAPA til mit projekt?

  • Hvor kan jeg finde samarbejdspartnere?
  • Hvordan laver man et budget?
  • Hvordan skriver jeg en ansøgning?
  • Hvilke andre puljer og fonde findes der jeg kan søge til mit projekt?

 

Disse spørgsmål og andre omkring dit projekt kan du få svar på hos NAPA. Vi hjælper med glæde – uanset hvor i processen du eller I er.

Skriv til vores rådgiver, Nina Paninnguaq, og book en aftale når passer dig. Du har også mulighed for digital rådgivning (telefon, video eller mail), hvis du ikke er i Nuuk.

 

Andre projekter vi har støttet
Det er mere end kroner og ører

Nuuk International Film Festival rundede af den 18. september, efter fire dages underholdning i form af spillefilm og kortfilm fra verden over. For branchekoordinator Emile Hertling Péronard er det også en garanti for, at han kommer hjem til Nuuk i hvert fald én gang årligt.

Læs mere »
ÎVA live on stage - from the Nordic Remix case video
„Nordic Remix‟ – et digitalt musiksamarbejde

Musikalsk storytelling, nordiske medvirkende og samarbejde på tværs af kulturer, musikaliteter og landegrænser. „Nordic Remix‟-projektet har modtaget støtte fra NAPAs Kulturstøtteprogram. Bag initiativet står mediekollektivet Are We Europe og de har lavet en video om projektet – se den her Fra projektbeskrivelsen: „Med projektet „Nordic

Læs mere »
En gruppe unge musikere på scenen i lilla lys
Nordens unge musikere

GFD Collective, en samling af forskellige musikere fra henholdsvis Grønland, Færøerne og Danmark fik afholdt workshops og koncerter i Grønland i slutningen af 2021. Deres mål? At vække opmærksomhed og interesse for nordens individuelle kulturer, identiteter og sprog igennem den musik som de laver i

Læs mere »