NAPAs kulturstøtteprogram har uddelt de sidste midler for året. Det betyder, at der ikke vil være penge til at uddele i Kulturstøtteprogrammet den 15. december.
Der har været stor interesse i Kulturstøtteprogrammet. Mange har set mod NAPA som en værdifuld ressource, og vi takker alle ansøgere for deres ansøgninger.
Vi ser frem til at genoptage uddelingen af støttemidler i 2024, hvor den næste ansøgningsfrist er den 15. januar. I 2024 vil der være 3.000.000 kroner til uddeling fra Kulturstøtteprogrammet.
Vi ønsker jer alle en glædelig jul og godt nytår fra NAPA.
Læs mere om Kulturstøtteprogrammet her.

Er du mellem 18 og 30 år? Kan du forestille dig, at du arbejder på en gård i Island, i et cafeteria i Norge eller som receptionist på Færøerne? Eller måske som fotoguide i finsk Lapland? Med Nordjobb kan du søge sæsonjob i hele Norden.

Musikeren og lydtroldmanden Hans-Ole Amossen er manden bag et af Grønlands mest populære koncertnavne, Da Bartali Crew. De har turneret Norden, Europa og Sydamerika og haft et utal af gæsteoptrædende rappere og sangere med sig på scenen. I 2019 var de nomineret til Nordisk Råds

Så var det tid for årsrapportering. Akkurat nå prøver jeg å beskrive hvordan NAPA i løpet av 2021 har bidratt til nordisk nytte. Jeg skal nok innrømme at å skrive rapport føles som en unyttig oppgave. En rapport i seg selv bidrar ikke til det

NAPA, Nordens Institut i Grønland, forvalter sammen med Ilisimatusarfik Nordisk Ministerråds Arktiske støtteprogram. I år har programmets åbne pulje modtaget et rekordstort antal ansøgninger. I alt modtager 21 projekter støtte på 8,8 millioner kroner. I januar lancerede Nordisk Ministerråds generalsekretær Karen Ellemann Nordens nye Arktis