
Tangresource til høst i Grønland
Der er et stigende kommercielt fokus på tang i den vestlige verden. Langs Grønlands kyst er der robuste tangskove, som giver et betydeligt potentiale for tanghøst. Formålet med dette projekt er at etablere et vidensgrundlag for tangressourcerne i et specifikt område i Grønland.
Konkret går det ud på at kortlægge tangressourcerne og undersøge de mest miljøvenlige metoder til høst af tang og om der skal indføres regler og kvoter for tanghøst og om der skal stilles krav om en miljøkonsekvensvurdering.
Arktisk Samarbejdsprogram støtter projekter, som bidrager til bæredygtig udvikling i relation til de fire P’er formuleret i FN’s Verdensmål.
PLANET Projektet skal bidrage til en bæredygtig høst af tang i Grønland og en bæredygtig udnyttelse af maritime ressourcer.
MENNESKER Tanghøst kan potentielt støtte lokalsamfundet ved at skabe jobmuligheder i kystsamfundene.
VELSTAND Kortlægningen af tangressourcer vil vise det store potentiale for innovation og udvikling af lokale forretningsmuligheder inden for tanghøst.
PARTNERSKABER Beskyttelsen bidrager til et samarbejde mellem partnere på tværs af de nordiske og arktiske grænser. Derudover samarbejder projektet med forskellige deltagere og institutioner ved at inddrage rådgivnings- og forskningsinstitutioner.
Projektperioden løber fra 6. juni 2022 til 31. oktober 2024. For mere information om projektet kontakt NAPA – Nordisk Institut for Grønland på Napa@napa.gl.
Gik du glip af disse nyheder?

Informationsaften om fonde og støtteprogrammer
Drømmer du om at udgive en bog, lave en film, tage på turné med din musik eller andet? NAPA og Nunafonden inviterer til en fondsaften onsdag den 22. januar i Katuaqs lillesal. På fondsaftenen kan man høre, hvilke fonde der kan støtte dit næste kulturprojekt,

Weekend-camp med nordens unge
NUBF – Nordens Unge i Bæredygtige Fællesskaber – er et projekt, lavet af DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd – som har til formål at skabe stærkere bånd mellem unge på tværs af hele Norden. I led med dette, lavede NUBF tilbage i 2020, et årligt

’Den Lille Gudinde’: En fortælling om tro, forandring og valg
Hvordan ændrer de menneskelige trosmekanismer sig gennem tiden, og hvordan kan forandringen påvirke individer, som er forankret i disse overbevisninger? Det er blot nogle af de spørgsmål, som teaterforestillingen, ’Den Lille Gudinde’, forsøger at opklare gennem en blanding af de Vestlige og Østlige former for

Fart på Nordjobb for Grønlandske unge
Billede: I fremtiden kan det være Grønlandske nordjobbere, der serverer her i Geiranger, Norge. Nordjobb er et tilbud til unge i alderen 18-30, som vil tage på sæsonarbejde i et andet nordisk land. Antallet af unge fra Grønland der søger Nordjobb er mangedoblet. Nordjobb er