Tangresource til høst i Grønland

Der er et stigende kommercielt fokus på tang i den vestlige verden. Langs Grønlands kyst er der robuste tangskove, som giver et betydeligt potentiale for tanghøst. Formålet med dette projekt er at etablere et vidensgrundlag for tangressourcerne i et specifikt område i Grønland.

Konkret går det ud på at kortlægge tangressourcerne og undersøge de mest miljøvenlige metoder til høst af tang og om der skal indføres regler og kvoter for tanghøst og om der skal stilles krav om en miljøkonsekvensvurdering.

Arktisk Samarbejdsprogram støtter projekter, som bidrager til bæredygtig udvikling i relation til de fire P’er formuleret i FN’s Verdensmål.

PLANET Projektet skal bidrage til en bæredygtig høst af tang i Grønland og en bæredygtig udnyttelse af maritime ressourcer.

MENNESKER Tanghøst kan potentielt støtte lokalsamfundet ved at skabe jobmuligheder i kystsamfundene.

VELSTAND Kortlægningen af tangressourcer vil vise det store potentiale for innovation og udvikling af lokale forretningsmuligheder inden for tanghøst.

PARTNERSKABER Beskyttelsen bidrager til et samarbejde mellem partnere på tværs af de nordiske og arktiske grænser. Derudover samarbejder projektet med forskellige deltagere og institutioner ved at inddrage rådgivnings- og forskningsinstitutioner.

Projektperioden løber fra 6. juni 2022 til 31. oktober 2024. For mere information om projektet kontakt NAPA – Nordisk Institut for Grønland på Napa@napa.gl.

Gik du glip af disse nyheder?
Mere samarbejde mellem unge Inuit og Sámi i fremtiden

Unge på tværs af Arktis deler erfaringer og skaber samarbejder, der giver dem både fællesskab og kontrol over egen fremtid Projektet, Naapitta – Let´s meet! løb af stablen den første weekend af september, hvor grønlandske og samiske unge mødtes i Nuuk og udforskede forskelle og

Læs mere »
Grønlandske kultursamtaler i Norden: Teater

Teaterchef i nationalteatret Susanne Andreasen og Vivi Sørensen, der er studieansvarlig i samme hus, snakker om hvor vigtigt teater er for samfundet i Grønland. Lyt eller se samtalen.   NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. I dette afsnit taler vi med

Læs mere »