“Nordic Remix” – et digitalt musiksamarbejde
Musikalsk storytelling, nordiske medvirkende og samarbejde på tværs af kulturer, musikaliteter og landegrænser. “Nordic Remix”-projektet har modtaget støtte fra NAPAs Kulturstøtteprogram. Bag initiativet står mediekollektivet Are We Europe og de har lavet en video om projektet – se den her
Fra projektbeskrivelsen:
“Med projektet “Nordic Remix” ønsker vi at rejse spørgsmål om kulturel identitet gennem et musikhistorisk samarbejdsprojekt mellem nordiske musikere og medarbejdere inden for mediebranchen. Formålet er at fortælle en historie sammen ved at kombinere, udvikle, styrke og bevare gruppernes kulturelle udtryk, der stammer fra de forskellige deltageres traditioner, sprog og kulturarv.”
De deltagende musikere er:
– Katarina Barruk (Sverige)
– Arnljot Nordvik (Norge)
– Gustav Lynge Petrussen (Grønland)
– Auður Viðarsdóttir (Island)
De deltagende arrangører og medieteamet er:
– Francesca Vincentie, Sverige – Kunstnerisk leder / projektleder
– Christian Helgi Beaussier, Island / Frankrig – Filmfotograf
– Mick ter Reehorst, Holland – Journalist / leder af Story Design Sprint
– Therese Larsson, Sverige – Lydtekniker
– Jens-Christian Lyberth Lennert, Grønland – Filmfotograf
– Ásdís Hanna Gunnhildar Guðnadóttir, Island – Illustrator
Samarbejdende organisationer
Samarbejdsorganisationerne til projektet er det Bruxelles-baserede mediekollektiv Are We Europe og festivalen Arctic Sounds med base i Sisimiut, Grønland.
Are We Europe består af 500+ journalister og skabere grundlagt af og for unge kreative i Europa med det formål at hæve stemmer fra periferien og rapportere om spørgsmål om europæisk identitet gennem samarbejde mellem håbefulde, motiverede skabere.
Arctic Sounds – en årlig musik- og kunstfestival, der finder sted i Sisimiut, Grønland med det formål at styrke og være opmærksom på nordiske musikalske handlinger.
Teamet vil indlede et samarbejde i Sisimiut, Grønland – under festivalen Arctic Sounds, og får tid til at brainstorme og skabe musik og en historie sammen med support fra et program, der indeholder metoder til kunstnerisk arbejde.
Resultatet af samarbejdet bliver en EP med nyligt skrevet musik og historier om deltagerne og processen.
Andet nyt

Samarbejde med Norden giver gode muligheder for grønlandske musikere
Det nye band, Nuija, er netop i gang med at indspille deres debutalbum med støtte fra NAPA. Bandmedlemmet Magnus Biilmann Trolle fortæller om bandet og giver tips til nye musikere. – NAPA som kulturfond er klart den bedste mulighed i Grønland i forhold til vores

Et tilbageblik på Suialaa Arts Festival 2025
Suialaa Arts Festival 2025 blev afholdt i Nuuk den 23.–26. oktober. Festivalen er Grønlands største tilbagevendende kulturfestival, som afholdes hvert andet år. NAPA er stolt medejer af festivalen sammen med Kommuneqarfik Sermersooq. I år udfoldede festivalen sig over hele Nuuk med koncerter, teater, danseforestillinger, udstillinger, litteraturarrangementer, seminarer, workshops

Karen Ellemann besøger NAPA
Generalsekretæren for Nordisk Ministerråd, Karen Ellemann, fik en oplevelse af grønlandsk kultur under sit besøg hos NAPA. Besøget fandt sted i forbindelse med Karens deltagelse i Future Greenland-konferencen i Nuuk. NAPA er en kulturinstitution under Nordisk Ministerråd, der støtter og udvikler kunst- og kulturprojekter i

En god omgang farvel og tak!
Malin Corlin, som har arbejdet på NAPA i omkring 2,5 år nu, tager et skridt væk og starter et nyt liv. Hun skal nemlig flytte til Bornholm sammen med familien, og forlader derfor NAPA i slutningen af maj. Så vi siger farvel og tak, for