
FORBEDRING AF FORSTÅELSEN AF EFTERLADT, MISTET ELLER PÅ ANDEN MÅDE KASSERET FISKERIUDSTYR
Projektet har til formål at øge forståelsen og udviklingen af pålidelige informationsressourcer for fiskeriaktivitet i det arktiske og nærliggende arktiske områder. Projektet arbejder hen imod at informere om identifikation af gear som en del af overvågning eller fjernelse.
Selvom der er specifik eller lokaliseret viden om typer af redskaber eller praksis, der anvendes af udøverne af fiskeriet, er der ikke en bred forståelse af fællestræk eller forskelle på tværs af lande eller fiskerier. Ved at lave et kort over aktive fiskeområder og de redskaber, der bruges dér, bidrager dette projekt til at reducere havforurening.
Arktisk Samarbejdsprogram støtter projekter, som bidrager til bæredygtig udvikling i relation til de fire P’er formuleret i FN’s Verdensmål.
PLANET ALDFG tegner sig for over 10 % af havaffald, der flyder ude i havene. Projektet bidrager derfor til en forebyggelse og markant reduktion af havforurening.
PARTNERSKABER Projektet samarbejder med forskellige internationale partnere, såsom FAO, som er et uspecialiseret agentur for fødevarer og landbrug.
Projektperioden løber fra 1. april 2022 til 1. juni 2023.
For mere information om projektet kontakt NAPA – Nordisk Institut i Grønland på napa@napa.gl.
Gik du glip af disse nyheder?

Team Kalaallit Nunaat Kultur finder unge perfomere til Arctic Winter Games
NAPA har nu fundet seks unge talenter, som skal vise Grønlands kulturelle bidrag til Arctic Winter Games 2024 i Alaska. I september begav NAPA sig til Tasiilaq for at opspore lovende unge talenter til Arctic Winter Games’ kulturprogram. Her deltog 21 unge i audutions. Herefter

Ny undervisningsbog om lov og demokrati
Nuuk Kunstmuseum og kunstner Stine Marie Jacobsen har udgivet en undervisningsbog om lov og demokrati under projektet Law Shifters. Law Shifters er et kunstprojekt målrettet børn og unge af kunstner Stine Marie Jacobsen. I 2019 var projektet på Nuuk Kunstmuseum. Law Shifters har gennem de

Karen Ellemann besøger NAPA
Generalsekretæren for Nordisk Ministerråd, Karen Ellemann, fik en oplevelse af grønlandsk kultur under sit besøg hos NAPA. Besøget fandt sted i forbindelse med Karens deltagelse i Future Greenland-konferencen i Nuuk. NAPA er en kulturinstitution under Nordisk Ministerråd, der støtter og udvikler kunst- og kulturprojekter i

’Den Lille Gudinde’: En fortælling om tro, forandring og valg
Hvordan ændrer de menneskelige trosmekanismer sig gennem tiden, og hvordan kan forandringen påvirke individer, som er forankret i disse overbevisninger? Det er blot nogle af de spørgsmål, som teaterforestillingen, ’Den Lille Gudinde’, forsøger at opklare gennem en blanding af de Vestlige og Østlige former for