
Drømmer du om at udgive en bog, lave en film, tage på turné med din musik eller andet?
NAPA og Nunafonden inviterer til en fondsaften onsdag den 22. januar i Katuaqs lillesal. På fondsaftenen kan man høre, hvilke fonde der kan støtte dit næste kulturprojekt, og hvordan du kan søge støtte.
Arrangementet finder sted fra kl. 19:00 til 21:00 og vil inkludere korte præsentationer fra repræsentanter for forskellige fonde og støtteprogrammer. Arrangementet bliver Live-streamet på Facebook og Youtube.
Oplægsholdere: NAPA – Nordens Institut i Grønland, Den Grønlandske Fond, Tips og lottomidlerne, Grønlands Kunstfond, Sermeq Puljen, Nuna Fonden, Nuuk Lokaludvalg og bygdepuljer.
Programmet for aftenen er som følger:
- 19:00 – 19:05: Velkomst ved Susanne Andreasen, NAPA
- 19:05 – 19:13: NunaFonden
- 19:13 – 19:20: Grønlands Selvstyres Kunstfond
- 19:20 – 19:27: Tips- og Lottomidlerne
- 19:27 – 19:35: Den Grønlandske Fond
- 19:35 – 19:45: Sermeq Puljen, Nuuk Lokaludvalg og bygdepuljer
- 19:45 – 19:55: NAPA – Kulturstøtteprogram og Nordens Arktis Program
- 19:55 – 20:05: Pause
- 20:05 – 21:00: Spørgsmål og henvendelser
Fondsaftenen er gratis og åben for alle, og der vil være mulighed for at stille spørgsmål og få individuel vejledning efter præsentationerne. For dem, der ikke kan være til stede i Nuuk, vil arrangementet også blive livestreamet.
Vi håber, at dette kan blive en årligt tilbagevendende begivenhed.
For yderligere information kontakt:
Direktør: Susanne Andreasen
Kommunikationsansvarlig: Malik Brøns
Gik du glip af disse nyheder?

Styrk din kreative forretning og få internationale netværk Creative Business Academy Greenland – International weekend
Fra den 26. til den 28. april afholder NAPAs Creative Business Academy en international begivenhed for de kreative iværksættere, virksomheder og enkeltpersoner i Grønland. Formålet med weekenden er at give alle, der arbejder eller samarbejder inden for den kreative sektor, stærkere internationale netværk og bedre

Grønlandske kultursamtaler i Norden: Kulturpolitik
Det er en målsætning at forbedre forholdene for kunstnere, men kan ikke imødekomme alle ønsker om større bevillinger, fortæller kulturminister, Peter Olsen. Lyt eller se samtalen. NAPA har i de sidste par uger udgivet Grønlandske samtaler i Norden i samarbejde med kunst- og kulturaktører i

Aqqaluk Lynge besøgte Vågn med NAPA
Grønland og den store verden var temaet, da den grønlandske tidligere politiker og en af grundlæggerne til det politiske parti Inuit Ataqatigiit og forfatter Aqqaluk Lynge besøgte Vågn med NAPA På en ellers ganske almindelig fredag i Nuuk med let tøvejr havde vi et fornemt

Nordisk nytte – hva er nå det?
Så var det tid for årsrapportering. Akkurat nå prøver jeg å beskrive hvordan NAPA i løpet av 2021 har bidratt til nordisk nytte. Jeg skal nok innrømme at å skrive rapport føles som en unyttig oppgave. En rapport i seg selv bidrar ikke til det