Det er med stor beklagelse, at NAPA skriver for at meddele, at vi desværre er nødt til at aflyse NAPAs internationale event, Creative Business Academy International Mentor Weekend, som var planlagt til slutningen af april.
Den uheldige årsag til aflysningen er, at vi simpelthen ikke har tilstrækkelige ressourcer til at afholde arrangementet som planlagt. Vi ærgrer os at skulle meddele dette så tæt på datoen for arrangementet, men trods vores bestræbelser har vi ikke kunnet finde alternative løsninger.
Vi er taknemmelige for den støtte og interesse, der er blevet vist for vores event, og vi beklager, at vi ikke kan leve op til forventningerne denne gang.

GFD Collective, en samling af forskellige musikere fra henholdsvis Grønland, Færøerne og Danmark fik afholdt workshops og koncerter i Grønland i slutningen af 2021. Deres mål? At vække opmærksomhed og interesse for nordens individuelle kulturer, identiteter og sprog igennem den musik som de laver i

Det Kongelige Teater i København gav scenen til Grønland, da de i januar viste urpremieren af ”Præsten og åndemaneren” skrevet af grønlænderen Makka Kleist. Forestillingen gav et dramatisk og indsigtsfuld kig ind i starten på Grønland og Danmarks fælles historie. Grønlænderen Makka Kleist stillede sig

I en uge var 200 unge sammen i Nuuk for at komme med innovative løsninger på udfordringer, vi oplever her i Arktis. Spøgelsesgarn, der ligger på bunden og fisker videre, og aldrig bliver samlet op. Mangel på lokale uddannelsesmuligheder. Lange distancer mellem byer og bygder.

De unge talentfulde performere fra Grønland, Poul Erik Kristiansen, Hans Lili Karlsen, Qarsoq Rasmussen, Petra Bidstrup, Aviaaja Korneliussen og Louisa Ignatiussen er i fuld gang med forberedelserne til kulturshowet til Arctic Winter Games 2024 i Mat-su, Alaska. Torsdag fik de unge performere deres tøj til Arctic