Creative Business Academy International Weekend aflyst

Det er med stor beklagelse, at NAPA skriver for at meddele, at vi desværre er nødt til at aflyse NAPAs internationale event, Creative Business Academy International Mentor Weekend, som var planlagt til slutningen af april.

Den uheldige årsag til aflysningen er, at vi simpelthen ikke har tilstrækkelige ressourcer til at afholde arrangementet som planlagt. Vi ærgrer os at skulle meddele dette så tæt på datoen for arrangementet, men trods vores bestræbelser har vi ikke kunnet finde alternative løsninger.

Vi er taknemmelige for den støtte og interesse, der er blevet vist for vores event, og vi beklager, at vi ikke kan leve op til forventningerne denne gang. 

 

Del

Gik du glip af disse nyheder?
Kunst forener

Kunst forener Det synes at være konklusionen fra samtalen om kunst og kultur som resiliens. I år afholdt NAPA et online arrangement på Kulturnatten. 6 kunstnere og kulturarrangører fra den internationale scene blev inviteret til at give deres syn på kunst og kultur som resiliens.

Læs mere »
Grønlandske kultursamtaler i Norden: Teater

Teaterchef i nationalteatret Susanne Andreasen og Vivi Sørensen, der er studieansvarlig i samme hus, snakker om hvor vigtigt teater er for samfundet i Grønland. Lyt eller se samtalen.   NAPA vil i de kommende uger udgive Grønlandske Samtaler i Norden. I dette afsnit taler vi med

Læs mere »
Borgere fra Diskobugtens byer mødtes med NAPA

NAPAs medarbejdere er nu tilbage i Nuuk efter rejsen til Diskobugtens alle 5 byer i juni 2021 Vi mødtes med friske elever, lærere og skoleinspektører på skolerne for at fortælle om deres nordiske muligheder herunder Nordplus og Vi er Vestnorden. Om aftenen holdt vi NAPA’s

Læs mere »