Det er med stor beklagelse, at NAPA skriver for at meddele, at vi desværre er nødt til at aflyse NAPAs internationale event, Creative Business Academy International Mentor Weekend, som var planlagt til slutningen af april.
Den uheldige årsag til aflysningen er, at vi simpelthen ikke har tilstrækkelige ressourcer til at afholde arrangementet som planlagt. Vi ærgrer os at skulle meddele dette så tæt på datoen for arrangementet, men trods vores bestræbelser har vi ikke kunnet finde alternative løsninger.
Vi er taknemmelige for den støtte og interesse, der er blevet vist for vores event, og vi beklager, at vi ikke kan leve op til forventningerne denne gang.

På billedet ses Naleraq Eugenius, Nukakkuluk Kreutzmann, Rasmus Lyberth, Hans Ole Amossen, Karina Møller og Klaus Geisler. I foråret 2021 producerede Teater freezeProductions teaterforestillingen Tarnima Nammatai med støtte fra Socialstyrelsen, Statens Kunstfond, NAPAs kulturstøtteprogram, Katuaq, Århus Kommune, Nunafonden og Nuuk Lokaludvalg. Forestillingen turnerede med stor

Skrivekonkurrencen Allatta! er på blokken til efteråret, hvor unge kan dyrke deres forfatterpotentialer. I denne omgang vil temaet være uhyggelige fortællinger. For fjerde gang vil NAPA, Nordens Institut i Grønland i Samarbejde med Kalaallit Atuakkiortut (Grønlands Forfatterforening) afholde skrivekonkurrencen ”Allatta!”, der betyder ”Lad os skrive!”

Er du mellem 18 og 30 år? Kan du forestille dig, at du arbejder på en gård i Island, i et cafeteria i Norge eller som receptionist på Færøerne? Eller måske som fotoguide i finsk Lapland? Med Nordjobb kan du søge sæsonjob i hele Norden.

NAPA – Nordens Institut i Grønland – har i mange år fokuseret på at kunne give de unge muligheder for at udvikle dem selv. Dette gælder i det kunstneriske omfang, men også uddannelsesmæssigt. Derfor giver NAPA studerende mulighed for at være praktikanter ved vores kontor